JİNEKOMASTİ AMELİYATINA DAİR HERŞEY

JİNEKOMASTİ AMELİYATINA DAİR HERŞEY

Jinekomasti dengesiz seyir gösteren erkeklik hormonu, fazla kilo, genetik faktörler gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Jinekomasti, fazla glandüler doku yani “göğüsde bulunan beyaz, lastiksi bir hissiyat” veya yağ dokusu yani “vücudun geri kalanındaki yağa benzer, ancak genellikle diyet ve egzersize dirençli” dokulardır. En yaygın senaryo, her iki doku türünün bir kombinasyonu olmasıdır. Erkek nüfusunun %50 ila %70’i ele gelen göğüs dokusuna sahiptir. Jinekomastinin boyutu güçlü sosyal, psikolojik ve duygusal negatif etkilere sebep olmakla beraber; erkekler arasında utanç ve özgüven eksikliği nedeni oluyor.

 

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Bazı jinekomasti vakaları hormonal dengesizliklere veya steroid kullanımına bağlansada, vakaların çoğu bilinmeyen nedenlerden gözlemlenebilir. Jinekomasti hangi nedenle ortaya çıkarsa çıksın, etkileri çok üzücü olabilir. Birçok kişi havuzda veya plajda gömleksiz dolaşmaktan rahatsız olur ve göğüslerini gizlemek için kötü bir vücut duruşu geliştirir. Bu gibi durumlarda sonucu kamburluğa kadar götürebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Detayları!

Jinekomasti ameliyatı tedavisi genel olarak hem yağlı hem de glandüler doku fazlalığına yöneliktir. Areola ile göğüs derisinin birleştiği noktada, areolanın alt tarafında çok küçük bir kesi yapılır. Eğer sadece fazla yağ dokusu mevcut ise bu kesi ile yağ fazlalığını gidermek ve daha ince, pürüzsüz, doğal bir geçiş sağlamak için göğsün kenarlarını yumuşatarak vaser liposuction teknolojisi uygulanır. Vaser teknolojisi sayesinde damar ve sinirlere zarar vermeden uygulanabilen yağ alımı ile hiç iz bırakmadan fazla meme dokusundan kurtulmak mümkün. Eğer glandüler doku fazla ise; areolar kesi yoluyla doğrudan glandüler doku çıkarma işlemi gerçekleştirilecektir, çünkü glandüler doku liposuction ile çıkarılamayacak kadar yoğundur. Bu teknikle göğsü kare şeklinde, erkeksi bir görünüme dönüştürmek mümkün.

Bazı hastalar için areola “meme ucu” da sorunlu bir alandır. Bazı durumlarda, fazla yağ ve glandüler dokunun areola arkasından çıkarılması görünümü iyileştirmek için yeterli olmayabilir. Areola yani “meme ucu” boyutunu küçültmek için “meme başı kaldırma” veya çevresel mastopeksi yani “areola çevresinde sıkılaştırma” yapılabilir.

 

 

Jinekomasti Adayları!

Tanım olarak jinekomasti tedavisi erkekler için özel olarak tasarlanmıştır. İyi bir adayın genel sağlığı iyi ve normal vücut ağırlığında olmalıdır. Her jinekomasti hastasının ergenlik yaşını geçmiş olması gerekir.

  • Büyümüş erkek memesi görünümünden rahatsızsanız.
  • Durumunuz nedeniyle duygusal sıkıntı, endişe ve güven kaybı yaşıyorsanız.
  • Göğüsleriniz hayattan zevk almanızı, istediğiniz kıyafetleri giymenizi ve gömleğinizi çıkarmanızı engelliyorsa.
  • Büyümüş göğüsleriniz diyet ve egzersiz ile erimiyorsa

Jinekomasti ameliyatı için hazır bir adaysınız demektir.

Jinekomasti Sonrası İyileşme!

Jinekomasti sonrası, işiniz fiziksel olarak zorlayıcı değilse bir hafta içinde işe dönecek kadar kendinizi iyi hissedeceksiniz. Erkek meme küçültme işleminden sonraki ilk birkaç gün reçeteli ağrı kesici ilaçları ile idare edilebilecek olsa da, bölgede morarma, şişme, ağrı ve hassasiyet bekleyebilirsiniz. Bu etkiler, prosedürünüzden sonraki ilk iki gün içinde şiddetli hissedilsede; zamanla yavaş yavaş azalacak ve iyileşecektir.   İlk bir ila iki hafta göğüs ve kolları kapsayan yorucu aktivitelerden kaçının. Ayrıca, göğsünüz iyileşme sürecinden tam bir ay geçene kadar ağırlık kaldırmak kesinlikle önerilmez.

Op.Dr.LeylaArvas

Plastik Estetik Cerrahi

https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@ drleylaarvas

Instagram :@ drleylaarvas

YouTube   : LeylaArvas

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.