İstanbul Gezilecek Yerler Listesi | Geniş Gezi Rehberi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi | Geniş Gezi Rehberi

İstanbul gezilecek yerler listesi ile artık İstanbul’un en önemli yerlerini gezebileceksiniz. Binlerce yıllık köklü geçmişi ve tarihi dokusu ile İstanbul pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmış dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Ancak ülkemizin de en önemli yerlerinden biri olarak bilinen metropol şehri İstanbul bünyesinde de pek çok güzelliği saklamaktadır. Sizler de şehir dışından İstanbul gezisi için şehri ziyaret etmek istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz. İşte İstanbul’un kesinlikle görülmesi gereken tarihi yapıları ve doğal güzellikleri…

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un en özel semtlerinden biri olan Arnavutköy içerisinde gezip görebileceğiniz pek çok farklı seçenek sizleri bekliyor.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Taksiarhis Kilisesi

Taksiarhis Kilisesi’nin tarihi Bizans dönemine kadar dayanmaktadır. İstanbul şehrinin genelinde bulunan diğer kiliselerden oldukça farklı bir yapıya sahip olması Taksiarhis Kilisesi’ni ön plana çıkartmaktadır. Nadir bulunan kiliselerden olan Taksiarhis Kilisesi’nin en önemli ayırt edici özelliği ise güney kısmındaki avlusunun içerisinde de ayazma bulunmasıdır.

Kırmızı Yalı

1820 yılında inşa edilmiş olan Kırmızı yalı günümüze kadar korunarak gelmiş nadir eserlerden biridir. Zamanının en ünlü arkeologlarından biri olan Halet Çambel’e aittir. Yalı günümüzde ise Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlanmıştır. Hem doğal taş rengi hem de bahçe tasarımı ile dönemini yansıtan nadir mimari eserlerden biri olarak ön planda yer almaktadır.

İstanbul gezilecek yerler rehberimize Durusu Gölü ile devam ediyoruz.

Durusu Gölü

Durusu Gölü Arnavutköy içerisinde yer almaktadır. Tek kelime ile tam bir doğa harikası olan Durusu Gölü sizler için de eşsiz bir manzara deneyimi sunacak lokasyonlardan biri olarak tercih edilebilir. Gölün etrafında pek çok aktivite yapabilirsiniz. Balık tutmak ve piknik yapmak genellikle en çok tercih edilen aktiviteler arasında yer almaktadır.

Gölün içerisinde de kano ile geziler düzenlenmektedir. Ücretli olarak katılabileceğiniz Durusu Gölü kano gezisinde eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul Havacılık Müzesi

Müzeleri gezmeyi sevenlerdenseniz İstanbul Havacılık Müzesi’ni tercih edebilirsiniz. Uçak teknolojisinin tarihi ile ilgili eşsiz kaynaklara müze içerisinde ulaşabilirsiniz.

Yıldız Parkı

Ortaköy ve Beşiktaş arasında yer alan Yıldız Parkı günü birlik veya hafta sonu gezisi için tercih edebileceğiniz en güzel seçimlerden biri. Sizler de parkın muhteşem doğası içerisinde kafanızı dinleyebilir ve uzun bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Boğaza karşı manzaraya sahip olan restoran ve cafelerde kahve ve yemek keyfi yapabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Boğazı’nın en özel ve en gösterişli mekanlarından biri olan Dolmabahçe Sarayı kesinlikle gezi rotanız içerisinde yer alması gereken yerlerden biri. Hem köklü tarihi hem de gösterişli ve şatafatlı iç mimarisi ile sizler de Dolmabahçe Sarayı’nın ihtişamına hayran kalacaksınız.

İstanbul’da gezilecek yerler listemize Ortaköy ile devam ediyoruz.

Ortaköy

İstanbul’un en kalabalık ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak kesinlikle Ortaköy’ü gösterebiliriz. Sizler de şehir merkezinde iken hem tarihi yerleri ziyaret etmek hem de eşsiz boğaz manzarasına tanıklık etmek istiyorsanız hiç düşünmeden rotanızı Ortaköy’e çevirebilirsiniz. İskelesi oldukça kalabalık olan Ortaköy içerisinde pek çok eğlence mekanını veya boğaz manzaralı restoranı da tercih edebilirsiniz.

Feridiye Sarayları

Lüks yerler içerisinde gösterilen bir mekan arıyorsanız tercihinizi Feridiye sarayları tarafında çevirebilirsiniz. Boğaza sıfır restoranlar ve lüks yalılar arasında sizler de güzel bir yemek ziyafeti yaşayabilirsiniz. İstanbul’un en güzel halini bu lokasyon üzerinden izleyebilirsiniz.

Ulus Parkı

İstanbul Boğazı’nın tepeden nasıl göründüğünü merak edenlerin en uğrak yeri olarak Ulus Parkı tercih edilmektedir. İçerisinde boğaz manzarasına karşı keyif yapabileceğiniz pek çok cafe ve restoran bulunmaktadır.

İstiklal Caddesi

Filmlere konu olan ve İstanbul denildiğinde akla ilk olarak gelen yerlerden biri de İstiklal Caddesi’dir. Pek çok ünlü markayı bu cadde üzerinde bulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca gezmek ve eğlenmek için de birbirinden farklı ve her kesime hitap edecek eğlence yerleri de yine İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İstanbul’un nabzının attığı yer olarak gösterilen İstiklal Caddesi kesinlikle İstanbul gezinizde gitmeniz gereken yerlerden biridir.

Taksim Meydanı

Yine şehrin en kalabalık yerlerinden biri olan Taksim Meydanı da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri. Taksim Meydanı içerisinde bulunan Cumhuriyet Anıtı önünde fotoğraf çektirmeden olmaz. Bu ünlü anıtın özelliği ise Cumhuriyet’in kuruluşuna katkı sağlayan pek çok kişinin adının heykel üzerinde kazılı olmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.