Hukuk Fakültesi Röportaj

1.712
A+
A-
Hukuk Fakültesi Röportaj

Hukuk insanlar arası ilişkilerde belirleyici olan kuralları inceleyen bir bilim dalıdır.

Hukuk kuralları farklı kaynaklardan(örf ,din , ahlak …) doğan ancak devletin koyduğu kurallardan oluşur. Bu açıdan devlet sistemine göre değişir ve dolayısıyla coğrafyadan coğrafyaya tarihten günümüze farklılaşır. yani hukuk çoğunlukla yereldir. Bu açıdan Erasmus vb yurt dışı programlarına gidenler yurt içindeki derslerini vermiş sayılmayacağı gibi yurt dışında hukuk lisansı yapmış biri türkiyede hakim savcı yada avukat olamaz.
Iş olanakları; devlette en geniş olarak hukuk mezunları sahiptir. Birçok kuruma farklı görevlerde girebilirler , bunun yanında hakim ve savcı alımları da son yıllarda artarak devam etmektedir,yeni başlayan stajyer bir hakim savcı 3500 tl maaş la ise başlar bugün 10 yıllık bir hakim savcı 10 bin Tl ortalama maaş alır. avukatlık ise her daim iş alanı geniş bir meslektir.Hukuk Eğitimi; çoğu hukuk fakültesinde devam zorunluluğu yoktur öğrenciler okula diğer bölümlere göre daha az gider evde çalışıp geçerler. Diğer Sosyal bölümlere kıyasen zor bir eğitim denebilir lakin korkulacak kadar bir zorluğu da yoktur. Sınıfların kalabalık olmasi eğitimin kalitesini biraz düşürür. Dersler konferans havasında geçer.Sorularınızı mailden alabilirim.Kolay gele.

Eymen Özer
İstanbul Hukuk 2.Sınıf

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Fatma dedi ki:

    Merhaba, ben Ankara’dan yazıyorum. 11. sınıfım ve ilkokuldan beri mühendis olmayı istiyorum.Bu yıl sayısal bölümü seçtiğimde fizik kimya gibi fen derslerinde fazlaca zorlandım ve temelde eksikliğim çok fazla. Bu yüzden eşit ağırlık bölümüne geçmeyi düşünüyorum. Ezberim kuvvetli ve okumayı seviyorum. Hukuk okumayı düşünüyorum ama bir yönden kararsızım. Hem çalışıp hem gezmek istiyorum ve mühendis olunca zorlanarak kazanıp okulu bitirsem bile hayatımı gezerek geçirebileceğimi düşünmüyorum. Eşit ağırlık bölümleri bana daha sosyal gibi geliyor. Daha aktif, insanlarla,ve etrafla daha iç içe. Bu yüzden kendi yaşantıma da daha fazla vakit ayırabilecekmişim gibi hissettiriyor. Sizce ne yapmalıyım? Eşit ağırlık bölümüne geçmeliyi miyim? Geri dönüş yaparsanız çok mutlu olacağım. İyi akşamlar.

  2. Eymen Özer dedi ki:

    Öncelikle klasik bir EA öğrencisi ( mf den geçmemiş isen ) hukuk kazanmak için matematik i ortamın üzerinde yapmalıdır. Eğer Fenden geçmiş isen edebiyata yüklenmelisin.Eşit ağırlık bölümleri için asıl belirleyici ygs dir lys onu tamamlar eğer ygs de ilk 30 bine girersen %90 bir hukuk kazanırsınız.Çalışma sistemi için ise ; Marmara ve üstü okullar için puanların da arttığını düşünürsek diğerleri yanında ygs de Fenden de 5-10 soru yapmak avantaj sağlar.Oran vermek gerekirse ygs de 3 alanda 30 net üstü ve Fenden 5 net + lys de 30+ mat ile 45+ edebiyat sizi hukuk a taşır biiznillah.

  3. Serkan dedi ki:

    Ben 12 .sınıf öğrencisiyim Allah izin verirse bu sene hukuk fakültesini kazanmayı istiyorum biraz çalışma yöntemlerinizden bahsederseniz çok sevinirim .Mesela Marmara üniversitesine gitmek isteyen bir kişiye ne kadar hangi derse çalışması gerektiğini söyler misiniz?