Harita Mühendisliği 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Harita Mühendisliği 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Harita Mühendisliği Taban Puanları 2020 ve Harita Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2020 açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz 2020 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Dipnot:Burada verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Sayfamızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

Sıralama sütununda “dolmadı” yazan bölümlere o bölümün kontenjanından daha az kişi yerleşmiş ve kontenjanının tamamını dolmamıştır. Özetle barajı geçen ve varsa sıralama barajını geçen her aday o bölüme yerleşebilirdi.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puanı Başarı Sırası
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 100 331,62350 134618
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (İngilizce) SAY 70 277,33531 245148
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 60 276,28745 248117
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 80 274,14684 254457
GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 60 273,84373 255350
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 50 269,62957 268620
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 50 266,54167 278802
MERSİN ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 20 266,03153 280496
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 60 Dolmadı Dolmadı
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (İÖ) SAY 40 Dolmadı Dolmadı
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 40 Dolmadı Dolmadı
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 20 Dolmadı Dolmadı
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (Burslu) SAY 3 Dolmadı Dolmadı
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (%75 İndirimli) SAY 27 Dolmadı Dolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (KKTC Uyruklu) SAY 1 Dolmadı Dolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (İÖ) SAY 40 Dolmadı Dolmadı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 65 Dolmadı Dolmadı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (İÖ) SAY 40 Dolmadı Dolmadı
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 40 Dolmadı Dolmadı
HARRAN ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 30 Dolmadı Dolmadı
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği (KKTC Uyruklu) SAY 1 Dolmadı Dolmadı
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 90 Dolmadı Dolmadı
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 60 Dolmadı Dolmadı
NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 30 Dolmadı Dolmadı
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 30 Dolmadı Dolmadı
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 40 Dolmadı Dolmadı
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 30 Dolmadı Dolmadı
UŞAK ÜNİVERSİTESİ Harita Mühendisliği SAY 40 Dolmadı Dolmadı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. neco dedi ki:

  şuan bu bölümü okuyorsanız hemen bırakın…4. sınıf dahi olsanız…ilerde pişman olmaktan iyidir..kontejanlar çok fazla….diğer bölümlere göre kontejanı az palavralarına inanmayın..piyasada neredeyse 10 inşaat mühendisine karşılık 1 tane harita mühendisi ya çalışır ya da çalışmaz…

  1. Ahmetcan dedi ki:

   valla olmak için elimden geleni yapacağım hem harit amühendisi olursan performasın eğer sonun kadar gelirşirse 30 000 tl kazanırsın

 2. M dedi ki:

  1998 yılında bölüme başladığımda sadece 6-7 kadar üniversitede eğitim vardı. Şimdi bakıyorumda 20 küsür üniversitede eğitim veriliyor. Bu üniversitelerin yarısından çoğunda kontenjan dahi dolmamış gözüküyor. Gerçekten üzüldüm. Bilhassada kendi üniversitem olan Selçuk Üniversitesinin bünyesinden çıkarılıp Konya Teknik Üniversitesi adı altında kurulan ve ne yazık ki rağbet bile görmeyen bir bölüm olmasına çok üzüldüm. Halbuki eğitim kadrosu ciddi anlamda İtü, Yıldız ve Ktü ile başı çeken 4 üniversiteden biri olmasına karşın. Gençler okuması zor ama keyifli ve her bölümde olduğu gibi aynı sıralardan mezun olup da asgari ücrete çalışanda var hayal edemeyeceğiniz paraları kazananda. Bir anımı paylaşayım istedim. Bir gün arkadaşlarla okuldan çıktık eve gidiyoruz yolda seyyar bir sebzeci gördük biraz domates, biber alalım da menemen yapalım kafasında iken bilemezdik ki hayat dersi alacağımızı. Tabii üniversitede okuyoruz birde mühendiste çıkacağız sebzecinin yanında ismi havalı derslerimizden bahsederken (Jeodezi, Dengeleme hesabı vs) abi sormasınmı harita mühendisliğinde mi okuyorsunuz diye. Tabii şaşırdık bölüm dışında birilerinin bu dersleri bilmesi pek ihtimal dahilinde değildi. Biraz şaşkınlık birazda havamızı bozmadan evet ya mühendis çıkacağız dedik. Abi güldü ve dediki bende harita mühendisiyim :(((((((((( Ellerinden öperim kendisinin çok güzel havamızı almıştı o gün bizim. Hayat böyle birşey işte….

 3. Haritacı dedi ki:

  140 binle Harita Mühendisliğine girmiş 2 yıldır işsiz gezen bir abiniz olarak kesinlikle tavsiye etmediğim bölüm.Dayınız yoksa boşuna kendinizi paralamayın .Giden yıllar geri dönmüyor.Kpss de 90 ve yukarı almanız lazım atanabilmek için.Özelde de çekirdekten yetişen topograflar ekmeğinizi alıyor.Çalışma şartları da kolay değil ofiste değilsen ki ofiste de herkes çalışamıyor.sürekli güneşin altında çöl bedevisi gibisin.Yılanlar çamur ne yok ki…Eskidenmiş bölümün kaymağı bize boku kaldı

 4. özkan dedi ki:

  tam aradığım yorumdu teşekkür ederim

 5. Harita Mühendisi dedi ki:

  Günümüzde Harita Mühendisliği artık eskilerden farklı olarak teknoloji ve yazılımla birebir içiçe bir bölüm haline geldi. Okuduğu 4 sene boyunca kendini yabancı dil, yazılım ve ileri teknolojiler bazında geliştiren her Harita Mühendisi çok iyi yerlere gelebilir. Bu bölümü seçecek arkadaşlara tavsiyem, her şeyi çok ama çok iyi araştırmalarıdır. Çünkü maalesef Harita Mühendisliği hakkında pek bilgi sahibi değiliz. (İlave olarak Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği aynı şeydir. Bu mesleğin Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği olmak üzere 3 adı vardır.)
  Öncelikle bir Harita Mühendisi pek çok alanda çalışabilir. Harita Mühendisliğinin dalları vardır ve 4 sene boyunca bu alanlara ait dersler görürsünüz:
  JEODEZİ ANABİLİM DALI
  FOTOGRAMETRİ ANABİLİM DALI
  ÖLÇME TEKNİĞİ ANABİLİM DALI
  KARTOGRAFYA ANABİLİM DALI
  KAMU ÖLÇMELERİ ANABİLİM DALI
  Bu alanlar birbiri ile bir yapboz parçası kadar uyumlu, bir yandan da aslında bir o kadar farklı alanlardır. Bundan dolayı Harita Mühendisliği pek çok farklı öğrenci profiline hitap etmektedir. Şöyle ki, yazılıma meraklı iseniz Fotogrametriye; hukuksal şeyleri veya okumayı seviyorsanız Kamu Ölçmelerine; yer bilimleri ile ilgili araştırmaları seviyorsanız Jeodeziye; şantiye ortamında çalışmak isterseniz Ölçmeye odaklanabilirsiniz. Bu ve diğer alanlar ile bilgilere internetten ulaşabilirsiniz. İstihdam konusuna gelecek olursak,
  Şu anda mezun sayısına göre devlette KPSS ile atanması en iyi olan mühendisliklerden biridir Harita Mühendisliği. Atamalarda “Kaç Harita Mühendisi atanmış?” sorusuna cevap verirken “Kaç Harita Mühendisi mezun olmuş?” diye de sormak gerekir. Çünkü sayılardan ziyade mezunların yüzde kaçının iş bulduğunu sormak gerekir. Önemli olan budur.
  Mezun sayımız şimdilik diğer mühendisliklerden az (az diyorum ama az derken yine diğer mühendisliklerle kıyaslıyorum bunu, yoksa ben de her yere Harita Mühendisliği açılması taraftarı değilim.) . Bu da yine bir nebze atanmayı kolaylaştıran bir etken. Sayısal olarak düşünecek olursak da, 2018 KPSS puanıyla bu ay son atamalar gerçekleştirilecek. 2018 KPSS puanıyla şu geçtiğimiz 2 sene içinde yapılan alımlara bakın. Yaklaşık 89 puanla (bu olacak olan alımlar dahil) şu anda devlete atanabiliyorsunuz. Bir de gidip diğer mühendisliklere bakmak lazım. 93 puanla açıkta kaldığından bahseden var. Haa, çok mu iyi Harita’nın durumu, hayır. Ama mühendisliklerin günümüzde geldiği yeri düşünürsek gayet iyi.
  Başka açıdan bakalım,
  Yine akademik kariyer anlamında mezun sayısına kıyasla akademik kariyerinizi de  daha kolay yapabilirsiniz.  Rakibiniz pek olmadığından, diğer mühendislikler gibi araştırma görevlisi olmak için öyle 90 Ales 90 Yabancı Dil puanı gerekmez. Daha düşük puanlarla da ön değerlendirmeyi geçersiniz.
  Kısacası,
  Diğer mühendislik bölümlerinde mezun sayısı çok ama çok fazla. Önceden olan yığılmaları saymıyorum bile. Evet, her yere Harita Mühendisliği açılmasından Harita Mühendisliği de nasibini aldı. Ki dolmayan bölümler var görüyorsunuz. Ama diğer mühendislik bölümlerine kıyasla Harita Mühendisliği hala iyi yerde. Haa, yeter mi? Malesef yetmez. Çünkü bu şekilde devam ederse Harita Mühendisliği de yavaş yavaş diğer mühendislikler gibi olmaya yüz tutacak. Ama şu an mühendislikler içinde bir tercih yapılacaksa, Harita Mühendisliğini asla göz ardı etmeyin derim. Her mühendislik şu an kötü durumda, ama mühendislik yazacak bir öğrenci kötünün iyisinin ne olduğunu bilip ona göre tercih etmelidir. Her meslek dalında, her mühendislikte meslekten yakınan; bu mesleği seçmeyin diyen insanlar vardır, olacaktır da. Ama o insanlara da şunu sormak lazım, “Kendini bu 4 senede ne kadar geliştirdin? Klasik mühendislik kalmadı, yenilik lazım, peki sen kendini bu teknolojilere ne kadar adapte edebildin? 4 senede yazılıma ne kadar ilgi duydun? Mesleğinin gerekliliği olan programlar için 4 senedir ne yaptın? İngilizce öğrenebildin mi? ”
  Mühendislik, sadece vize final geçilen,” Okuyayım da 4 senede mezun olayım.” denilen bir meslek değildir. Hayat boyu öğrenip kendinizi geliştirmeniz beklenir. 4 senede bir tıp fakültesi öğrencisinden de çok çalışmanız gerekir, vizesi finali geçilir. O kolay. Burda “çok çalışmanız gerekir” derken vizeyi finali kastetmiyorum. Siz mühendis olacaksınız. Akşam eve geldiğinizde farklı yazılımlara merak duymanız, mesleki gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Tek rakibinizin kendiniz olması gerekir. Lütfen ama lütfen, Harita veya herhangi bir mühendislik okurken, 4 senede sadece vize final çalışmayın. Etraftaki gelişmelerden haberiniz olsun. 4 senede kendini geliştirmeyen, sadece vize finallere çalışanlar olmasın rotanız. Ne mühendisi olursanız olun, çok ama çok çalışın.
  Harita Mühendisliğinin puanları sıralamaları çok düşük. Seneler önce böyle değildi. Çünkü meslek malesef tanınmıyor. Bunun tercih döneminde olan arkadaşlara yararı şu olabilir, kötü bir üniversitede x mühendisliği okuyacağınıza iyi bir üniversitede Harita Mühendisliği okursunuz. Ki mühendislikte hangi okuldan mezun olduğunuz çok önemlidir. Ama şunu vurguluyorum, eğer okuduğunuz bu 4 5 senede kendinizi geliştirmezseniz, bundan 4 5 sene sonra siz de işsizler ordusuna katılırsınız. Bırakın mühendisliği, sağlık alanında bile artık insanlar iş bulamamaya başladı. Kendinizi geliştirmediğiniz her meslekte işsiz kalmanız olası.
  Harita Mühendisliğini iyi düşünün, sıralamalar sizi yanıltmasın. İyi bir üniversitede okumaya gayret gösterin. 4 senenizi sadece vize final çalışarak geçirmeyin. Kendinizi ne mühendisi olursanız olun geliştirin.
  Olabildiğince bu sayfayı ziyaret edecek arkadaşlara bilgi vermeye çalıştım. Sürçi lisan ettiysek affola diyorum. Kısa sürede bilgi vermeye çalıştım. Herkesin gönlünce olsun.

  1. Harita Mühendisi dedi ki:

   İlave olarak, sorusu olan arkadaşlar bu yorumuma cevap yazarak sorularını iletebilirler. Gün içinde pek vaktim olmuyor ama elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

  2. emre dedi ki:

   teknoloji yazılım alanı hikaye.kariyer sitelerine bakın görürsünüz….kendini geliştirmek te hikaye dayın varsa diplomanı aldığın gün en kral işe girersin..pekçok alanda çalışmak diye bişe yok..özel de çalışırsanız %90 şantiye olur…

 6. hakan dedi ki:

  türkiye de yeterince fazla sayıda harita mühendisi var artık tercih etmeyin….kpss atamaları 90 puan atanmak çok zor..özelde sürekli şantiye işi…tavsiyem ziraat mühendisliği yazın 78 kpss puanıyla atanın keyfinize bakın..

 7. Aslan dedi ki:

  300 bin barajını geçemezsek ek tercihlerde yerleşme şansımız olur mu ?