Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyız?

3.117
A+
A-
Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyız?

Günde kaç saat çalışmalıyız sorusu, öğrencilerin kafasını en çok kurcalayan soruların başında gelir ve nedense tüm öğrenciler net bir sayı duymak ister. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, önemli olan çalışmanın miktarı değil verimliliğidir. Yani öğrencilerin zaman için değil de, çalışmanın kalitesi için endişelenmeleri gerekir. Mesela 3 saatlik çalışmanın yeterli ve ideal olduğunu söylersek, ancak bu 3 saatlik çalışmayı, yanlış çalışma teknikleri ile verimsiz geçirdiğimizde, aslında o 3 saat içerisinde hiçbir şey öğrenmediğimizi gözlemleriz. Peki etkili çalışma nasıl sağlanır?

Verimli Ders Çalışmak İçin 10 Tavsiye

Hayatta her şeyin bir formülü vardır: Kilo vermek istiyorsanız, yaktığınızdan daha az kalori almanız gerekir. Aynı şekilde, etkili çalışmak istiyorsanız da, zamanınızı iyi kullanmanız ve aktivitelerinizi disipline etmeniz gerekir. İşte verimli ders çalışmanın 10 püf noktası:

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

1. Doğru çalışma teknikleri

Doğru çalışma tekniklerinin ilk adımı, zamanı doğru planlamaktır. Her bir ders için ayrı bir çalışma programı yapmalı ve bu çalışma programına uymak için zamanlayıcı veya kronometre kullanmalısınız. Ayrıca tüm dönemi ve tüm dersleri kapsayan, sınav ve tatil tarihlerine de yer veren geniş bir çalışma takvimi oluşturmak; gün içerisindeki saatleri planlamanın yanı sıra, hafta ve ay bazında da zamanınızı planlamanıza yardımcı olacaktır. Ders çalışmayı ihmal etmek kadar, ders çalışmayı abartmak da tehlikelidir. Bu sebeple ders çalışmayı hayatınızın bir parçası haline getirmek; ders ve diğer aktivitelere ayıracağınız zamanı iyi planlayarak verimli kullanmak, son derece önemlidir.

2. Dersi derste öğrenmek

Derslere hem fiziksel hem de mental olarak maksimum katılım göstermek, öğrenmenin ilk ve en önemli adımıdır. Uykunuzu almış ve dinç olarak derslerde bulunmak ve ders boyunca not almak, bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

3. Derse hazırlık yapmak

Ders materyallerini dersten önce okumak, gerekirse tekrarlamak, özet çıkarmak, sorular hazırlamak, cevaplar üzerine kafa yormak ve derste bu sorular üzerine öğretmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla tartışmak, hem konsantrasyonunuzu ve derse katılımınızı artıracak, hem de öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

4. Derste not tutmak

İyi not almayı öğrenmek, öğrenmeyi öğrenmek demektir. İyi notlar almak, düşünmek için bir ritüeldir. Eğitim-öğretim dönemi başında edineceğiniz yeterli kalınlıktaki bir defter, dönem boyu kullanmanızı ve notlarınızın bölünmemesini sağlayacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki not almak tek başına yeterli değildir, akşam eve döndüğünüzde derste tutmuş olduğunuz notları temize çekmek ya da en azından tekrarlamak, son derece önemlidir.

5. Düzenli ders çalışmak

Her gün en az 4-5 saatlik bir günlük çalışma rutini oluşturmak, verimli çalışmanın vazgeçilmezidir. Ders çalışmanın bir rutin haline gelmesi ve günlük hayatınızın bir parçası olması çok önemlidir. Yalnızca sınav dönemlerinde geliştirilen ders çalışma alışkanlığı, öğrenmenin en büyük düşmanıdır.

6. Okuma yapmak

Ders materyallerinin yanı sıra farklı kaynaklara da yönelen bir okuma ve araştırma alışkanlığı geliştirmek; konuyu daha kapsamlı ele alarak, büyük resmi görmenize ve daha iyi kavramanıza olanak tanıyacaktır.

7. Soru sormak

Yalnızca ders sırasında değil, dersin öncesinde ve sonrasında da öğretmenleriniz ile iletişim halinde olmak ve yardımlarına başvurmak, kafanızdaki soru işaretlerini giderecek ve öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Unutmamak gerekir ki, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Kafanıza takılan anlamadığınız konuları, öğretmenlerinize sormaktan asla çekinmemelisiniz.

8. İyi bir çalışma ortamı

Çalışmak için ideal yer, kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kimi öğrenciler park, bahçe gibi açık havada verimli çalışırken, kimileri kütüphane veya kafeterya gibi kapalı alanları tercih eder. Bazı insanlar, ev ortamında rahat çalışır, bazıları ise ofislerini tercih eder. Ancak herkes için geçerli bazı kurallar vardır ki, dikkat dağıtıcı objeleri çalışma ortamından uzak tutmak bunların başında gelir. Ayrıca sağlıklı bir uyku düzeni ile dinç bir şekilde çalışmaya başlamak ve günlük-haftalık ders çalışma programları oluşturarak bunlara uygun hareket etmek, verimliliği artıran önemli etkenlerdir.

9. Grup çalışması yapmak

Grup halinde çalışmak, sorunları tanımlamanıza, analiz etmenize ve sözlü olarak ifade etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yeni bakış açıları gözlemleme ve akranlarınızdan öğrenme fırsatı sunar. Ancak unutmamak gerekir ki; kaos, düzen ve disiplinden daha hızlı çoğalır. Bu sebeple çalışma arkadaşlarınızı dikkatli ve özenli seçmeniz gerekmektedir.

10. Kaynakları faydalı kullanmak

Ders çalışmak istediğinizde, kaynaklar sınırsızdır. Ders mataryalleriniz, öğretmenleriniz, kütüphaneler ve internet, bu kaynakların bazılarıdır. Bu kaynaklardan doğru bir şekilde faydalanmak, ders çalışma verimliliğinizi ve öğrenme hızınızı artıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.