“GENÇ BİR DOKTORUN ANILARI” KİTAP YORUMU

“GENÇ BİR DOKTORUN ANILARI” KİTAP YORUMU

 

Seher Ulutaş – ÜniversiteGo Yazarı

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

“GENÇ BİR DOKTORUN ANILARI” KİTAP YORUMU

 

Mihail Bugakov’un kaleminden çıkan, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere tıp fakültesinden henüz mezun olmuş genç bir doktorun,  şehirle hiç alakası olmayan batıl inançların sürmekte olduğu bir taşraya atanmasıyla başlar, bu güzel eserin serüveni.

Kendisi de Rus bir doktor olan Bulgakov, ülkemizde çok tanınan bir yazar olmamakla birlikte ben de ilk kez bu eseri sayesinde  tanışmama vesile oldu. Yaklaşık iki gün içerisinde bitirdiğim bu kitap, sade ve anlaşılır diliyle klasik kitaplara başlamak isteyen arkadaşlar için gayet ideal bir kitap.

Yazarın keskin betimlemeleri, dönem Rusya’sının taşra yaşantısını tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor. Kitabın samimi havası ise kimi zaman olayları bizzat yaşıyormuşçasına tüylerinizi diken diken ediyor, kimi zaman ise sizi güldürüp zevk almanıza yol açıyor.

Ayrıca kitaptan uyarlanan, başrolde Daniel Radcliffe’ın oynadığı “ A young doctor’s notebook” adlı mini bir dizi de var. Doktor adayı kişilerin mutlaka okuması gereken bir eser.

 

“Hayır.Asla, uykuya dalarken bile olsa artık hiçbir şey şaşırtamaz demeyeceğim böbürlenerek.Hayır. Bir yıl geçti, yeni bir yıl daha geçecek ve bu geçen yıl gibi bir yığın sürprizle dolu olacak. Demek ki öğrenmeye boyun eğmek gerekiyormuş” –Genç bir doktorun anıları

 

Özgün Adı: Zapiski Yunogo Vracha

Yazar: Mihail Bulgakov

Çeviren: Tuğba Bolat

Sayfa sayısı: 160

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.