Ezber Yapma Taktiği

Mustafa Fatih Dündar – KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi

Merhaba Ezber Yapma Taktiği Yazı Dizimize Hoş Geldiniz.Bu dizimizde birden çok yazı yayınlanacaktır. Sınav sürecinden geçmiş bir arkadaşınız olarak size bazı ezber kavramı hakkında bilimsel gerçekleri ve yöntemleri aktarmak istiyorum.

İstenilen verimi almak için bu yazıyı sakin bir şekilde ve dikkatle okumanız gerekiyor ve hayatınızda uygulamanız için öncelikle konu hakkında bilgiler vereceğim sonra konuya gireceğim.

Burada ezber hakkında önemli bilgileri ve nasıl ezber yapacağınızı anlatacağız. Tabi ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi ‘Her öğrencinin hafızaya atma süresi ve şekli farklı olabilir.’ Biz bu yazı dizimiz de genel olarak hatlarını anlatacağız siz kendi kişisel alt yapınıza göre adapte olmaya gayret edersiniz.

Öncelikle sınav süresince yardımcı olacak olan bu mevzu tüm hayatınızda sizinle beraber olacak tecrübeler yaşatacağına eminim.

 

1.Bilmemiz gereken en önemli nokta :Tekrar

-Tekrar etmek ezberlemede ki ilk etmendir. Asıl mesele çok tekrar etmek olsa da beynimiz şu şekilde çalışıyor:

İlk tekrar uzun sürecek ve sırayla tekrar süresi ve sıklığı azalacak.Yani örneğin bugün konuyu çalıştın ertesi gün 30 dakika tekrar etmen gerekirse sonraki tekrarı 3 gün sonra yaparsın ve 15 dakika yaparsın üçüncü tekrarı ise 7 gün sonra yaparsın 10 dakika yaparsın 4 tekrarı ise 21 gün sonra yaparsın 5 dakika yaparsın 5.tekrarı ise 1 ay sonra yaparsın saniyeleri alır çünkü öğrenilmiş bilgi tekrarı çok kısa sürer.

Tekrarı Süresini Örnek Tablomuz:

2.Başlamadan Önce Yapılması Gereken : Ezbere Hazır Ol

Her ne olursa olsun beynimiz başlayacağı işe hazırlanması o işin verimliliğini artıracaktır. Bizim beynimize yaptırmamız gereken iş, ezber .

Ezber yapması gerektiğini beynimize bildirmemiz gerekiyor ve psikolojik,fiziksel ve kimyasal olarak hazırlanmasını sağlamalıyız. Beynimizin dikkatini dağıtan bir ortam beynimizi asla hazır hissettirmez. Yani ORTAM önemli bir nokta.

2.1. Ortam Nasıl Olmalı ?

Dikkat dağıtacak , beynimizi oyalayacak nesne ve görüntüler olamamalı . TV , bilgisayar vs. den uzak durmalı , fosforlu renk içeren nesneleri görme açımızdan çıkarmalıyız. Fakat eğer ezberleyeceğimiz şeyi dikkat çekici yapmak için üzerini fosforlu kalemle çiziyorsak o durabilir.

ANCAK ; Bazı insanlar dikkat dağıtıcı şeylerin ne olduğunu kestiremez.Her insanın dikkat dağılma alt sınırı farklıdır. Kendini Keşfetmelisin. Yani senin dikkatini ne dağıtıyor en iyi sen bilirsin , bazı insanları bazı nesneler rahatsız etmeyebilir çok ta takıntı haline getirmemelisin.  MESELA ; bazıları kütüphane de çalışırken bazıları gürültülü ortamlarda çalışmaya uyum sağlamıştır. Hangisini sana uygun sen bileceksin.

2.2. Kimyasal Uyarı

Su için.Evet SU. Su ne alaka ya diyebilirsin. Ama vücudumuzun %70’i sudur. Ve hücrelerin çalışması beynimizin iletkenliğini değerlendirmesi için su şart. Masanızda su bulunsun ama abartmayın.Ara ara ağzını ıslatmak için su yudumlayın. Abartırsanız böbreklerinizi yorarsınız bu da sizi hem çok WC ye çıkartır hemde olumsuz etkiler. Günde 6-8 bardak su idealdir.1,5-2 Litre.

2.3. Fiziksel ve Psikolojik Uyarı

Düzenli ortam psikolojik ve ruhen rahatlığa huzura sebep olacağında düzenli olmaya özen göstermeliyiz.Ama yapılmaması gereken şudur: ders vaktinin çoğunu temizliğe veya düzenli olmaya harcamaman gerekiyor. Ölçüyü kaçırmayın biri iki dakika maksimum 5 dakikayı aşmasın. Bu ön hazırlık sürecinde fiziksel bir aktivite olacağından size yardımcı olacaktır.

3.Mekanik ağız hareketi beyin sinaps sayısı ilişkisi

İşin aslı şu özetle konuşursan ezberlersin. Beyin konuşma hareketlerini nöronlar arası bağlantı sayısını artırma etmeni olarak görüyor. Ezber yaparken sessiz de olsa ağız hareketleri ile ezberlediğiniz şeyi okuyun. Tabi sesli olursa etkisi daha fazla olacaktır.

 

Devamını oku…

Ezber Yapma Taktiği (2.Yazı)

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Ezber Yapma Taktiği” için 19 yorum

 • 29 Mart 2017 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  Hadi hocam ezber yapcam yayınlayın 2.yazıyı

  Yanıtla
  • 30 Mart 2017 tarihinde, saat 06:13
   Permalink

   Ya yazıyla ezber mi yapıyon bunlar takktik yöntem

   Yanıtla
 • 28 Mart 2017 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  Genelde Ezber yaparken kullandığım taktikler bunlar. Ama ben ayrı yetten karşıma bi cisim alıp onu öğrencim gibi görerek ona ders vermek mesela bu kalemlik olabilir kumanda olabilir veya oyuncak ayınız olabilir. Ona soruları yöneltip cevapları kendim veriyorum anlamayacağını düşündüğüm veya anlamadığım yerleri daha çok tekrar ediyorum ve konuları birbirine bağlıyorum. Bu kısımda yazınızda yer alabilir. Uygulamanızı zevkle takip ediyor paylaşımlarınızı dört gözle bekliyorum

  Saygılar buyrak

  Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  bence dersle ilgili en guzel tavsiye veren ve cok islevli en iyi uygulama . Emeği geçen herkese cok tesekkur ederim. Sinava girecek herkese de basarilar dilerim?

  Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Ne demek gelecek cuma ? ezber yapmam lazım çok zayifim bu konuda bir ümitle okumaya başladım reklam girdi araya ???

  Yanıtla
  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 21:40
   Permalink

   Acil ezber yapacaksan,emailden ulaşırsan 2.yazının taslağını sana atabiliriz 🙂
   ama tam olarak hazır değil ?

   Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Sözüne layıksınız. Kendinizi adadığınız yolda cidden çok başarılısınız. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Öğrenmenin güzel, keyifli ve etkili olmasını sağlamak sizin tecrübeniz. Bende 12.sınıf öğrencisi olarak sizden çok minnettarım. Teşekkürler elinize sağlık.

  Yanıtla
  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 21:41
   Permalink

   Estağfirullah 🙂
   Faydalı olabildiysek ne mutlu , Rica ederiz 🙂

   Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 19:03
  Permalink

  Gerçekten çok iyı oldu ama sizin canlı yayinlariniz oluyomus ama bana programı indirmeme rağmen bildirim gelmiyo rica etsem bildirim yollasaniz

  Yanıtla
  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 19:38
   Permalink

   Bu konu hakkında çalışıyoruz 🙂

   Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 18:44
  Permalink

  Teşekkürler çok faydalı bir yazı devamını bekliyeceğim :))))))

  Yanıtla
 • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 18:33
  Permalink

  Siz varya siz mükemmelsiniz.

  Yanıtla
  • 27 Mart 2017 tarihinde, saat 18:41
   Permalink

   Teşekkür Ederiz 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir