Ezber Yapma Taktiği (4.Yazı)

Ezber Yapma Taktiği (4.Yazı)

NOT:Öncelikle 1.yazımızı okumanız gerekmektedir. Okumadıysanız tıklayın.

   Sonra 2.yazımızı okumalısınız                  Sonra 3.yazımızı okumalısınız

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

 

(BU yazımız dizinin 4.yazısıdır.)

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bugün Ezber Yapma Taktiği isimli yazı dizimizin 4. yazısındayız. Bu yazımızda bilgileri ve yöntemleri önceki yazımızın üzerine ekleyeceğiz.

Önceki yazımızda ilk 14 maddeyi yazmıştık 15.maddeden devam edeceğim.

15.Soluklanma Vakti


Daha yeni başladık ne soluklanması diyebilirsiniz, ancak burada söylemek istediğim mesele nefes alma tarzımızdır. Nefes alıp verirken , vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni  alırız ve zehir olan karbondioksiti vücudumuzdan uzaklaştırırız. Beynimizin iki yakıtı glikoz ve oksijendir ki ; glikozda ölçümüzün ne olduğunu ,glikozu nasıl takviye edeceğimizi önceki maddelerde anlatmıştım. Oksijene gelince önemli olan doğru şekilde nefes alıp vermektir. Bizim solunum organımız burundur. Nefes alırken burnumuzu kullanmalıyız. Ağzımızdan nefes almak vücudumuzun çalışma prensipleriyle çelişmektedir. Normal nefes almak için burnumuzu kullacağız ,diyaframdan nefes alacağız. Diyafram nefesi nasıl derseniz:

16.Çalışma Süresi Uzunluğu

Ezber yaparken , belirli sürede çalışıyoruz bu süreyi aşmamamız gerekiyor. Yani bize en uygun çalışma periyodu diyelim ki 45 dakika ders 10 dakika mola ise biz 45 dakikayı aşmadan mola vermeliyiz çünkü 50. dakikakdan sonra sıkıacağız ve sonraki süreci etkilecektir. Çalışma periyodunuzun süresi 25 dakikadan az omayacağı gibi 45 dakikadan da fazla olmasın.

17.Planlı Ezberleme

Planlı ezberleme yapmak, bir çalışma planınızın olması gerekiyor. Programınız demiyorum, plan diyorum. Programda saatler bellidir. Planda yapılacaklar bellidir. Örnek veriyorum, bu hafta şu konudaki yazarları ezberleyeceğim veya şu konudaki sistemleri ezberleyeceğim diyoruz bunu not ediyoruz. Sonra, o haftayı planlıyoruz: Pazartesi şu kısmını, salı şu kısmını ezberleyeceğim diyerek parça parça hedefleri koyuyoruz. Bu şekilde haftalık ve günlük planlarımızı oluşturmuş oluyoruz.

ÜniversiteGO Plan Cetveli indir 

18.Ezber Kartları

En meşhur ezberleme metodu budur. Kendi kendimizin öğretmeni oluyoruz.Ezber yapacakkken bize ezberimizi dinlemesi için lazım olan arkadaş veya kardeş yerine ezber kartlarını kullanabiliriz. Kağıtları kare kare kesiyoruz. Ön yüzüne ezberleyeceğimiz maddeyi yazıyoruz arka yüzüne bulunduğu kategoriyi yazıyoruz. Örneğin yazarları ezberliyorsak, ön yüzüne yazar ismi arka yüzüne kitabının,eserinin adını yazabiliriz.  O konydaki tüm maddeleri yazdıktan sonra kartları elimize alıp ön yüzünü okuyup arka yüzünü bilmeye çalışacağı veya arka yüzünü okuyup ön yüzün bilmeye çalışacağız. Sonra kontrol edeceğiz yanlışsa doğrusunu öğreneceğiz, doğruysa bir kenara ayırıp tekrar bilemediklerimize devam edeceğiz hepsini bilene kadar baştan tekrar tekrar yapacağız. En sonunda kartlar bitince tüm kartları tekrar amaçlı elimizden geçirip konuyu tamamlamış olacağız.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Gamzee dedi ki:

  Beyler belli olmuş mu yada kat sayısı ??

 2. Ela dedi ki:

  Lys de 3 yanlış 1 doğruyu götürmeyeceği söyleniyor bu sadece açık uçlu sorular için mi geçerli yoksa tüm sorularda mı böyle
  Ben araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olur musunuz lütfen?

  1. uzman dedi ki:

   sadece açık uçlularda götürmeyecek, diğer sorularda yanlışlar doğruları görürür

 3. irem dedi ki:

  Teşekkürler :))))

 4. İsimsiz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Kesinlikle çok faydalı 🙂

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim ?

 5. meliha dedi ki:

  sağolun Allah razı olsun kartı deneyecem

  1. Mareşal dedi ki:

   Teşekkür Ediyorum, Cümlemizden

 6. mustafa24 dedi ki:

  hocam son kısmı anlamadıöm?

  1. Mareşal dedi ki:

   Son kısım derken Mustafa , tam olarak neresi?

  2. mustafa24 dedi ki:

   ezber kartında bir maddenin arkasın birden fazla yazmamız gerekiyorsa ne yapacağız hocam

  3. Mareşal dedi ki:

   yazabilirsin ama aynı başlık altındakileri ayrı ayrı yazsan daha kullanışlı olur çift taraflı çalışabilirsin

 7. Mehmet dedi ki:

  gerçekten güzel bizi dizi takip ediyoruz

 8. aslı dedi ki:

  teşekkürler hocam