Ezber Yapma Taktiği (3.Yazı)

Ezber Yapma Taktiği (3.Yazı)

Mustafa Fatih Dündar – KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi

NOT:Öncelikle 1.yazımızı okumanız gerekmektedir. Okumadıysanız tıklayın.

    Sonra 2.yazımızı okumalısınız.     

(BU yazımız dizinin 3.yazısıdır.)

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bugün Ezber Yapma Taktiği isimli yazı dizimizin 3. yazısındayız. Bu yazımızda bilgileri ve yöntemleri önceki yazımızın üzerine ekleyeceğiz.

Önceki yazımızda ilk 9 maddeyi yazmıştık 10.madde den devam edeceğim.

10.Öğretmen Metodu

En iyi öğrenme yolu başkasına öğretmekten geçer.Ben başkalarına anlattığım konuları daha iyi hatırlarım. Aynı şekilde sizde ezberlerinizi birine vererek yani anlatarak ezber yapabilirsiniz.Karşınızdaki kişi sizi anlamak zorunda değil sadece anlatın ve öğrendiğinizin farkına varacaksınız.

10.1.Kendi Kendine Anlatabilirsin

Eğer anlatacak küçük kardeşin daha yoksa kendi kendine anlatıyormuş gibi yapabilirsin.Bu şekilde öğretmen metodunu uygulamış olursun.

11.Benzerlik Kurma Metodu

Bu yöntemimizde ezberlediklerimizi liste haline getirmeliyiz.Bu listeyi sırayla ezberlememiz gerekiyorsa benzerlik kurma metodunu kullanabiliriz.Yani ezberleyeceğimiz listenin 1.sırasındaki maddeyi 2.sıradaki madde ile alakalandırarak ezberleyebilirsiniz. 2.maddeyi de 3 madde ile alakalandırın.

11.1.Listenin tamamını ortak noktalarda toplayın

Ezberleyeceğimiz maddeleri ortak noktalardan benzerlik kurarak oluşturursak , daha kolay ezberleriz.Aklıda kalıcılığı daha fazla olur.Önemli olan nokta biribirine çağrışımlar yapabilmek ve akılda kalmasını artırmaktır.

12.Şeker Takviyesi : 1 adet İncir Dopingi

Şifalı bir bitki olan incir latincede adı ficus caricadır 🙂 Ficus , içerdiği lif/glikoz oran ile beynimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi bize verebilecek en uygun besindir. Abur cubur,çikolota,şekerlemeler yerine günde 1 adet incir tüketmek sizin ihtiyacınız olan dopingi verir.

Evet şekerlemelerde,kola,hazır meyve sularında yeterinden fazla şeker var ve fazla şeker tam tersi etki yapmaktadır. Şeker yüklemesi ise beyninize aşırı glikoz göndereceğini sanmayın. Karaciğer gelen fazla şekeri hemen tespit eder ve yağa dönüştürür. İnsülin hormonu fazla şeker gelince aniden çok düşük seviyelere düşürür.Beynimiz şekersiz kalır.Ezber yapamayız. Fazla şeker , beynimize şeker gitmesini engeller. En mantıklı şey günde 1 incirdir.

Diğer meyveleri tercih edeceksek lifli meyveleri tercih edelim. Kuru erik, armut ve narenciye (portakal, greyfurt,mandalina) gibi meyveler yüksek oranda lif içerir. Ayrıca meyveler arasında nektarin, şeftali, elma, muz ve böğürtlen bulunmaktadır.Fazla yememeliyiz günde toplam 1-2 adet meyve yeterlidir.

Ancak Meyve Suyu,doğal da olsa iyi değildir. Çünkü 1 bardak meyve suyu için 4 tane meyve alırız ve katı posa kısmı,lifli olan yerini atarız,bu da şeker yüklenmesine sebep olur. Meyveyi bütün olarak mümkünse kabuğuyla yemek size şekeri yavaş yavaş vereceği için çok faydalıdır.

13.Omega-3 ve Omega-6 alın : Zeytin ve Zeytin Yağı

Aklınıza hemen balık geldi değil mi? Balık omega-3 açısından gayet zengin bir besindir evet. Ancak balık yeme imkanı hergün elde edemeyiz. Ayrıca zeytindeki omega-3 ve omega-6 oranı balıktan fazla olduğunu biliyor musunuz?

Omega-3 ve Omega-6 , beynin en önemli çalışma yardımcılarıdır. Beynimizin çoğu zaten bu tip yağlardan oluştuğu için omega-3 ve omega-6 tüketmemiz ezber için kesinlikle şarttır.Zeytin ve zeytin yağı , diğer yağlarda farklı olarak neredeyse hiç zararı olmayan bir yağdır.Aksine kalp ve damar sağlığı için de önemlidir. Sağlıklı bir kalp , sağlıklı beyinle uyumlu çalışır.

Günde sabah kahvaltınızda 7 adet zeytin yemenizi tavsiye ediyorum.Lifli bir meyve olan zeytin sizin ihtiyacınız olan omega-3 ve omega-6’yı size verecektir.Ayrıca annenize söyleyin yemekleri ve salataları kesinlikle zeytinyağı ile yapsın. Ayçiçek yağı ve mısır özü yağı sizin için çok faydalı yağlar değildir. Aksine negatif etki yapadabilir.

Omega-3 için sakın hap veya tablet kullanmayın,doğal yolla alın ve oturup zeytinyağı içmeyin,zaten günlük yemeklerde zeytin yağı kullanırsanız ve sabahları kahvaltıda zeytin yerseniz bu sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

14.Hikayeleme Yöntemi

Bu yöntem en bilindik yöntemlerden biri ancak çoğunuz ilk defa da duymuş olabilirsiniz. Bu yöntemde ezberleyeceğimiz kelimelerden hikaye oluşturacağız. Mesela yazarları ezberliyorsak soy isimlerini veya isimlerini bir nesneye benzetip o nesneyi bu hikayede kullanabiliriz. Böylece bu hikaye bize o yazarları kolayca hatırlamamızı sağlayacaktır.

 

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayın

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Neden 7 ? 🙂

 2. Sekine dedi ki:

  Allah razı olsun teşekkürler ?

 3. ÖMER dedi ki:

  selamun aleyküm
  ben sayısal örencisiyim ygs bitti lys ye hazırlanıyoruz.lys ye hazırlanırken bilgisayardan video izleyerek mi yoksa kitap üzerinnden mi çalışmalıyım?teşekkürler.

  1. Mareşal dedi ki:

   Senin yapına hangisi uygunsa onu yap, kitaptan anlayarak çalışabiliyorsan kitap olabilir, video dan takviye edebilirsin takıldığın noktalarda

 4. Sabah dedi ki:

  Teşekkürler

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim

 5. Sami dedi ki:

  Teşekkür ediyorum

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim

 6. Receb dedi ki:

  Zeytin yiycem

 7. Abdulkadir dedi ki:

  3.yazı ve yine burdayız devamınıda bekliyorum ayrıca çok teşekkür ediyorum ?

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim Abdülkadir

 8. Gülşah dedi ki:

  Bu sayfaya girdiğim de bana bir ilham geliyor ? teşekkürler Üniversite Go sen olmasan ne yapardık…

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederiz Gülşah ??

 9. Hoca dedi ki:

  Zeytin ve incir
  İnnnce

  Vettini vezzeytün

 10. Merve Nur dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler ?

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim, faydalı olduysak ne mutlu ?

 11. Hasan dedi ki:

  Allah razı olsun hazırlayan dan

  1. Mareşal dedi ki:

   Cümlemizden , teşekkür ediyorum

 12. Ahmet dedi ki:

  Çok teşekkürler, bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederim

 13. Halime dedi ki:

  Allah razı olsun valla en zorlandığım şey ezberdi onu da sayenizde hallediyorum

  1. Mareşal dedi ki:

   Cümlemizden 🙂

 14. zeliha dedi ki:

  Allah razı olsun abi

  1. Mareşal dedi ki:

   teşekkür ediyorum Zeliha , cümlemizden 🙂

 15. Eyüp dedi ki:

  Teşekkürler​

  1. Mareşal dedi ki:

   rica ederim Eyüp

 16. Samim dedi ki:

  Teşekkür ederim ? zeytin ??

  1. Mareşal dedi ki:

   rica ederim Samim , evet zeytini unutmuyoruz 🙂