Erdoğan’dan YKS ile ilgili flaş talimat!

Erdoğan’dan YKS ile ilgili flaş talimat!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl ilk kez uygulanacak olan ve milyonlarca öğrencinin hayatını belirleyecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) mercek altına aldı. Erdoğan’ın, MEB, YÖK ve eğitim danışmanlarını toplayarak, yeni sistemin neler getireceği, nasıl uygulanacağı ve sonuçlarının öğrencileri nasıl etkileyeceği konularında bilgi aldığı ifade edildi.

SAYISALCILARA AVANTAJ SÖZLECİLERE DEZAVANTAJ

YÖK’ün önceki hafta açıkladığı YKS’de özellikle sosyal bilimler sorularının çıkarılması eleştirilere yol açmıştı. YÖK, bunun üzerine, ikinci sınava geçiş için 180 barajını kaldırmış ve iki sınavın ortalamasında 180 puanının yeterli olacağını açıklamıştı. Ayrıca Eşit Ağırlık öğrencileri için tarih soruları getirmişti. Ancak YÖK’ün tüm öğrenciler için tek bir kitapçık içinde 160 soru soracağını ve soru başına düşen süreyi uzatarak her sorunun da değerinin eşit olduğunu açıklaması, sayısalcılara avantaj, sözelcilere dezavantaj yorumlarına sebep oldu.

RİSK TAŞIYOR

Geçen yıla göre bir sözel öğrencisi yeni sınavda aynı başarıyı gösterse bile yaklaşık 100 bin kişi geriye düşme riskini taşıyor. Yeni sistem Meslek Teknik Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi ve tüm sözel öğrencilerine mağduriyet yaşatabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Ayrıca sınavın ilk oturumunda sadece Türkçe ve matematik sorulması, öğrencilerin tarih, din, felsefe gibi temel sosyal bilimler alanında tek bir soru dahi yapmadan tıp ve mühendislik alanlarını kazanabilecek olması da eleştiriler arasında yer alıyor.

HİÇBİR ÖĞRENCİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, söz konusu endişelerin giderilmesini, yeni sınavın hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamasına müsaade edilmeyecek şekilde dizayn edilmesi talimatı verdiği öğrenildi.

İşte Erdoğan’ın 4 maddelik talimatı

*Hiçbir genç mağdur edilmesin.
*Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın
*Mesleki eğitim cazibesini korusun
*Temel bilimlere ilgi teşvik edilsin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Jsjjjjj dedi ki:

  Alan farkı var mı

 2. qaramsar dedi ki:

  made in Turkey 🙂 🙂 YKs magdurum.mezunum

 3. Furkan Akkaya dedi ki:

  Saçmalık abi
  Onlar da bilmiyor ne yaptıklarını
  Yenilik getireceğiz deyip hiçbir temeli olmayan uygulamalar içerisine giriyorlar.
  Talimat vermiş beyefendi,eğitimden çok anlıyor ya sanki.

 4. Büşra dedi ki:

  Evet ya şu 180 barajı hakkında bilgi verir misiniz ???

  1. Gül dedi ki:

   İlk oturumda 150 barajını geçen 2. Oturumda da 30 puan alan kişi toplamda 180 alarak barajı geçmiş sayılıyor…

 5. Ayşegül dedi ki:

  Şimdi 180 barajı kalktımı anlamadım ben

 6. Fatos dedi ki:

  Bence ygs lys geri gelsin bu yeni sistem hiç güzel değil Ygs ile birkaç dersten bir şeyler çözebiliyorduk ek puan gelebiliyordu bu sayede ama şimdi ….

 7. Merve dedi ki:

  Ilk oturuma sosyal ve fen gelebilir mi ?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Ne olacağını kestiremiyoruz maalesef