Erdoğan’dan Bir Açıklama Daha: Üniversiteye Giriş Sınavı da Değişecek

Erdoğan’dan Bir Açıklama Daha: Üniversiteye Giriş Sınavı da Değişecek

üniversitelere giriş de sistem değişecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta BM zirvesi için bulunuyor. Genel Kurul’da yapılan konuşmanın ardından otele dönerken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“ARTIK AİLELER, ÇOCUKLAR RAHAT ETSİN”

Erdoğan, TEOG sisteminin kaldırıldığını söyledi. Gazetecilerin yerine nasıl bir sistemin geleceğini sorması üzerine ise, “Bu konuyla ilgili olarak bir defa çocuklarımızı bindirilmiş kıtalar olarak görmek istemiyoruz. Bu imtihan kıskacı altında çocuklarımızın bitmesini, tükenmesini görmek istemiyoruz. Hazırlıklarımız var, bu hazırlıkların hepsini hükümetimiz, Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla zaten açıklayacaktır ama artık aileler, çocuklar rahat etsin, sadece kendi derslerine odaklansınlar. Gerek ortaöğretimde gerek lisede artık canla başla kendi performanslarını ortaya koyacaklar. Ona yoğunlaşarak üniversiteye de gidecekler.”

“ÜNİVERSİTELER İÇİN DE ÇALIŞILIYOR”

Üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili bir değişiklik olup olmayacağı da sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O da olacak, o konuda da çalışılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu açıklamalar üzerine hem orta okuldan liseye hem de liseden üniversiteye geçişlerde benzer bir sınav modeli mi uygulanacak sorusu akıllara geldi. Uzmanlar entegre bir sistem oluşturularak öğrencilerin birbirini takip eden bir sistem içerisinde ortaokuldan üniversiteye kadar  uygulanacak tek sistem üzerinde durulacağı ve bu sistemin en geç önümüzdeki sene içerisinde faliyete geçeceğini bildirdi.

Ancak bu sistemin mevcut ihtimaller arasında bulunan merkezi yerleştirme ve karne puanıyla tercih yapılması gündemde olan sistemlerden daha kompleks bir sistem olacağı muhtemel görünüyor. Zira merkezi yerleştirme sisteminde iyi öğrencilerle kötü öğrencilerin mecburen aynı sınıfta olacak  olması iki taraf içinde dez avantaj oluşturacak. Karne puanıyla tercih yapılması durumunda ise puanları şişiren okullar sebebiyle eğitimde adaletsizlik tartışmalarını gündeme taşıyor.

Bakanlıktan önümüzdeki günlerde bir açıklama yapılması ve akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. buse.hatun dedi ki:

  2018 ygs vurmaz ztn ne iluyorsa teogda 2000lilere ygs 2000lilere vurur

 2. Okan dedi ki:

  YGS kalksın okul puanı gelsin

  1. nazi dedi ki:

   aynen

 3. g dedi ki:

  Hocam belki okursunuz ben mezuna kalmıştım hukuk için 26 binle mezunları çok etkiler mi ? Birde umarım sınavlar yine mart ayında olur. Bu sistemde de mülakat var mı ?

  1. CIVA dedi ki:

   bu sene için bir değişiklik öngürülmüyor bir değişiklik olursa bir daha ki sene etki eder.

 4. fath dedi ki:

  bnm üçüncü yılım eğer kalkarsa ygs ve lys neye girecem bn

 5. yeter artık dedi ki:

  yahu şaka mı ya bu!
  cumhurbaşkanı eğitim uzmanı mı?
  spor uzmanı mı?
  sanat uzmanı?
  siyaset uzmanı mı?
  kardeşim düşün öğrencilerin yakasından be!
  rahat bırakın bizi ya

 6. Ben Osym dedi ki:

  Mezuna kalmamak lazım…