Endosimbiyoz İddiası Yanlıştır

Mustafa Fatih Dündar – KTO Karatay Tıp Fakültesi

İddia edildiği gibi mitokondri, bir bakterinin başka bir hücrenin içine girmesiyle oluştuğunu söylemek doğru değildir, eğer bakteri endositozla hücreye girerse hücrenin lizozomu tarafından sindirlmesi gerekir. Eğer denirse ki bazı hücrelerde lizozom enzimleri eksikti veya lizozomal faaliyet yoktu , bu durumda hücre tamamen veya kısmen savunmasız kalırdı ve aldığı besinleri sindiremezdi. Bu durum da zaten hücrenin yaşamının devam edecemeyeceği anlamına gelir.

Mitokondri, hücrenin çekirdek DNA’sını kodladığı proteinleri kullanmaktadır. Bu da çekirdek DNA’sı olmadan faaliyet sürdüremeyeceği anlamına gelir. Yani ökaryatik hücre var olduğundan beri enerji ihtiyacını karşılamak için mitokondriye büyük ölçüde ihtiyaç olduğu gibi, mitokondrinin de işlevini sürdürebilmesi için hücre çekirdek DNA’sına ihtiyaç duymaktadır.

İddia edilen görüşe göre, mitokondri DNA’sının yapısının bakterinin DNA’sına benzemesi bu iki canlı materyalin bir olduğunu göstermekte ve birbirine evrilmekte denmektedir.Bu benzerliğin olması birbirine dönüştüğünü veya evrildiğini kanıtlamaya delil teşkil etmez. Biz de diyoruz ki bu iki materyalin birbirine benzer olması ikisininde tüm özelliklerini bilen bir yaratıcıya işaret etmektedir.

14.12.2015 – Meram

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Endosimbiyoz İddiası Yanlıştır” için bir yorum

  • 21 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:33
    Permalink

    Tabiki bir yaraticiya isaret ettigini soyleyebilirsiniz. Bilim, dunyadaki olaylarinin sebebini yaratici yapmistir diyerek kolaya kacmadan kanitlara dayanarak aciklamaya calisir. Evrimden kimsenin emin oldugunu sanmiyorum. Yalnizca eldeki verileri yorumlayarakj bir seyler uretme cabasi diyebiliriz. Lise 1de ogrendigimiz bilimsel bilgi nasil olusur konusunu ele alirsak evrim teorisinin eldeki bulgularla ortustugunu, yeni ve daha uygun br aciklama getirilene kadar elimizdeki en uygun aciklamanin evrim oldugunu soyleyebiliriz. Yaratici suan icin gozlemleyemedigimiz ve yalnizca felsefe konusu olabilecek bir alan, bilim ise kanitlari olan felsefe diyebiliriz. Bu sebeple kaniti olmayan seyi, gunumuzde somut seylere yorarak insanlarin fikirlerinin yonlendirilmesini yanlis buluyorum.
    Cevabimin yazinizla bagimsiz gozukmesinin sebebi diger yazilarinizdan sonra buraya gelmemdir. Cok fazla ilgili olmayan cevap icin ozurlerimi sunuyorum, daha objektif yazilarinizi okumak dilegiyle, iyi gunler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir