Düzenli Ders Çalış !

Abdurrahman Özeskici – ÜniversiteGO Yazarı

Herkese merhabalar arkadaşlar,bugün sizlerle düzenli ders çalışmanın önemi hakkında konuşmak istiyorum.Düzenli çalışmak her sınav birincisinin söylediği kadar önemli bir alışkanlık.Bu konuda birçok klişenin olduğu da hepimizin malumudur amma düzenli çalışmak zannettiğinizden daha da önemli,avantajlarından bahsetmek gerekirse:

1-Ders dışı aktivite esnasında içiniz rahattır.

Herkesin hakkı olduğu gibi ders dışı stres atabileceğiniz aktiviteler sizin için de önemli.Sosyal aktivite esnasında iki tip insan vardır: ilki sinemadayken kafası rahat yapması gerekeni yapmış hocasının verdiği yahut kendi hazırladığı programa düzenli uymuş kişi,ikincisi ise daha şunu bitiremedim ya,hocaya da söz vermiştim diyerek içi içini yiyen ne sinemadan keyif alabilen ne de derslerinde başarılı olabilen bir öğrenci profilini oluşturur.Burada tercih sizin.

2-Sabah uyandığınızda amacınızın olması durumudur.

Gece yatarken sabah şu saatte kalkıp şu derslerden şunu bitirip üzerine saat 2’de deneme çözeceğim demekle gece eline telefonu alıp saat 2 de uyuyup sabah kaçta uyanacağından habersiz hangi dersten hangi konuyu çözmesi gerektiğini bilmeyen kişi arasında daha başlarken fark başlar.

3-Düzenli çalışma,sahip olduğunuz özgüven ve nelerin bittiğini bilme bilincini sağlar.

Bu madde en önemli maddelerden biri bu listede çünkü sınav süreci ilerledikçe üzerinizde bir bıtkınlık olacak ve bu bilinç bunu yenmeniz için size tetikleyici güç teşkil edecektir. Hangi konuların bittiği, konu sayısının azalıyor olması sizi mutlu edecek ve motivasyonunuzu üst seviyeye çıkaracaktır.

4-Her gün tekrar edilen işler insan beyninde mutluluk hormonu salgılar ve istikrarı sağlar.

Alışkanlık kazanmak zor olsa da kazanıldıktan sonra bırakmak da o kadar zor olacaktır.Düzenli ders çalışmayı alışkanlık haline getirdikten sonra gün içinde ders çalışmak sizin için yine mi ders durumundan halledivereyim halini alacaktır.

 

Peki düzenli ders çalışmanın bu denli faydası varken bunu nasıl alışkanlık haline getireceğiz diyenlere

Zinciri Kırma metodunu tavsiye ediyorum.Barış Özcan’ın sunumuyla umarım sizin hayatınızda bir dönüm noktası olan bu alışkanlığa başlarsınız.

Takvim için:  http://barisozcan.com/zinciri-kirma/

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Düzenli Ders Çalış !” için 7 yorum

 • 25 Ekim 2016 tarihinde, saat 21:59
  Permalink

  11.sınıfım ygs mi çalışsam lys mi bilmiyorum

  Yanıtla
 • 26 Eylül 2016 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  Ders çalışmama engel olduğu için (genelde elimden düşürmezdim) telefonumu haziran sonunda almak üzere aileme teslim ettim şu an daha rahat kafam pek çok yönden ama müzik dinlemeyi seviyorum,sadece dershaneye gidip gelirken dinlemek için mp 4 çalar alsam? Yoksa bu şekilde devam mı edeyim telefonsuz müziksiz.. Derslere bir engel teşkil eder mi?

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2016 tarihinde, saat 21:23
  Permalink

  ben ornegın matematık calısıyorum aradan 1 hafta gecıyor sankı hıc calısmamıs gıbı hıssedıyorum daha sonra tekrar etmeye calısıyorum hıc ıstek olmuyor

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2016 tarihinde, saat 12:15
  Permalink

  Ben de genelde bilgisayardan ders videoları dinleyip not alıyorum.Ama çogu zaman dayanamıyorum müzik açıyorum ve bir türlü müzigi bırakamıyorum.Ne yapacagımı bilemiyorum

  Yanıtla
  • 8 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:50
   Permalink

   Müziğe özel zaman ayırsan bence çok daha iyi olur yalnızca müzik dinleyeceğin bir zaman dilimin olsun

   Yanıtla
 • 19 Ağustos 2016 tarihinde, saat 12:34
  Permalink

  Ders çalışma haricinde geçen vakitlerinin farkına var yani bilgisayar oynarken basladığın ve bitirdiğin saate bi bak ve de ki:2.5 saat bilgisayar oynadım 2 saat arkadaşlarımla takıldım bugün 3 saat calışmam lazım de tenefüslere bölerek çalış.Bir de seni diri tutacak olan şey hedefindir.Hedefine odaklan ve hayatının en önemli senesini iyi verimli geçir ,gerçekten bil ki üniversiteye geçtiğinde pişman olursun…

  Yanıtla
 • 18 Ağustos 2016 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  İçimde çok sıklıkla ders çalışmama istegi var bu problemi nasıl çözebilirim?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir