BİR SİSTEM KURNAZLIĞI AÇIK LİSE

BİR SİSTEM KURNAZLIĞI AÇIK LİSE

Son yıllarda 12. Sınıf öğrencilerinin örgün eğitimden açık liseye geçmesi faydası ve zararları Yazıyı sonuna kadar okuyun çok işinize yarayacağına eminim

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazıyı yazarken tamamen kendi tecrübe ve deneyimlerden faydalanarak yazıyorum. Herhangi bir formdan ya da siteden alıntı değildir.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Açık liseye geçmek ne kazandırır ?

 • Açık liseye geçtiğin zaman okula harcadığın bütün zaman sana ders çalışma vakti olarak döner.
 • Sabah ve gece arasındaki bütün zaman dilimini planlayarak ders çalışmaya ayırabilirsin.
  Sürekli kurslara gidip sorularını hocalara sorup etüt alabilirsin.
 • Açık lisedeki çan eğrisi sitemi ile açık lisede okuyan birincinin ortalaması 100 yuvarlanır. Ona gelen puan kadar size de eklenir Mesela birinci 92 ile bitirsin onun 100 yapıyorlar senin diploma notuna da 8 puan ekliyorlar

Açık lisedeki kredi sitemi nedir? Sınavları nasıl olur? Ya sınıfta kalırsam ?

Açık liseye geçen herhangi bir lise öğrencisini 3 yıl boyunca aldığı notlar krediye çevrilir ve 140-210 arasında bir kredi gelir ve bitirme kredisi olan 192 ya ulaştığınız zaman mezun olursunuz. Yılda iki sınav olur Ocakta ve Martta (temmuzda da olur ama o bizi ilgilendirmiyor ) Zorunlu dersler olan edebiyat dil anlatım trafik İngilizce ve din kültürü derslerinden iki kere sınava girersiniz toplam her ders 20 soru olur Her soru 4 şık olur. Ve sınavlar hep çıkmış soru olur. Yani son 5 yılın çıkmışlarını çözseniz en az 90 alırsınız. (3 yılın not ortalaması 60 ın altında olanlar 140-150 arası kredi aldıkları için bu dersler ilave bir iki ders daha almak zorundalar)

Peki okul puanı gelir mi ?

Normal bir lise de nasıl okul puanı geliyorsa açık lisede de okul puanı gelir.

Hiç zararı yok mu?

Elbette var ama faydanın yanında o kadar ufak ki görmezden gelinebilir. Mühendislik düşünen arkadaşlar için ileride çok büyük firmalar üniversitenin yanında liseye baktıkları için sorun olabilir. Ayrıca ODTÜ düşünen arkadaşlar içinde sorun olabiliyor burs noktasında. Bunun dışında zararı yok gibi .
*Ayrıca,harp okulları,astsubay meslek yüksek
okulları açık lise mezunlarını almıyor.Buraları düşünenler açık liseye geçmesin

Bağlıyorum açık lise düşünen bir kişinin öncelikle kendini programlayabilen birisi olması lazım  Yani açık liseye geçip her gün 10 da kalkarsan sana faydası yerine zararı dokanır.

Kendimi örnek vererek yazıma son veriyorum (Umarım buraya kadar okumuşsunuzdur ) Ben Anadolu lisesinden açık liseye geçtim 212 kredi geldi sadece zorunlu dersleri verdim ve okulu bitirdim 88 olan okul ortalamam çan eğrisi ile 92 oldu ve şu an tıp fakültesi 3. Sınıftayım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hande dedi ki:

  Merhaba bu yıl 11.sınıf öğrencisiyim ve son yıl için açıköğretime geçmek istiyorum. 9.sinifta matematik dersinden iki donemde de 50’nin altinda ortalama almistim. Bu dersi tekrar vermem gerekir mi ? veya zarari ne olur. Yil sonu ortalamam 9.sinifta 64, 10.sinifta 76 idi. Şimdiden teşekkürler..

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Açık lisede not sistemi nasıl entegre ediliyor bilgim yok malesef 🙂

 2. Serkan dedi ki:

  Ygs mata netleri nasil artirabiliriz suan da ortalama 22-23 arasi gidip geliyor 30 yapmak istiyorum yardimci olur musunuz ?

 3. emre torun dedi ki:

  bu soruya cevap verirsen sevinirim.
  ben şimdi 12.sınıf anadolu teknik lise öğrencisiyim haftada 6 saat matematik 4 saat kimya 4 saat fizik 3 saat edebiyat … gibi dersleri alıyorum ama meslek lisesi dersleride alıyorum kredimi nasıl hesaplayabilirim ve anadolu teknik liseden normal düz açık liseye geçiş yapabilirmiyim

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Kredi hesabı tam olarak nasıl bilmiyorum 🙂
   Yani hangi dersler kaç kredi sayılıyor 🙂
   Ama şu var imam hatipten geçen bir arkadaşın çoğu dersi sayılmamış yıl kaybetmişti 🙂
   Teknik liseden mesleki açık liseye geçebilirsin 🙂