Bir Mezun Çıkmazı: Çözümlü Kitaplar mı kurslar mı ?

ÖSYM nin yayınlamış olduğu güncel taban puanlarını içeren ÖSYM tercih robotu için tıklayınız

İrem BİLGE – ÜniversiteGO Yazarı

Zorlu bir yıl atlattınız, sınava girdiniz ancak sınavda işler istediğiniz gibi gitmedi. Pek çok kişiye danıştınız, sonunda kendinize güvenmeyi ve mezuna kalmayı seçtiniz. Hak ettiğiniz tatilinizi tüm bu koşuşturma arasında yaşamaya çalıştınız. Gel gelelim tatilin sonlarına doğru reklam panolarında bolca kurs reklamı görmeye başladınız. İşte şimdi buradasınız. Ne yapacağınıza karar veremiyorsanız bu yazım sizin için.

Nasıl bir destek almanız gerektiği yine sizin kendinizi tanımanızla başlıyor. Kendinize odaklı bir öğretmenle olan ortamı mı yoksa sınıf ortamını mı tercih edersiniz? İşte ayrımımız burada başlıyor.

Önceki seneden gelen birikimim yeterli, kendim çalışabilirim, eksik olduğum konuların farkındayım diyorsanız sizin için önerilebilecek şey: ÇÖZÜMLÜ KİTAPLARLA EKSİK OLDUĞUNUZ KONULARI AŞMAK VE DİĞER KONULARLA İLGİLİ BOL SORU ÇÖZÜP BU SORULARI SORABİLECEĞİNİZ BİR ÖĞRETMEN BULMAK! Bu da özel dersle mümkün olabilir.

Önceki sene yeterli olduğumu düşünmüyorum, ders çalışmaktan pek de hoşlanmıyorum, birilerinin beni programlamasını tercih ediyorum diyorsanız sizin için önerilebilecek şey: BİR KURSA BAŞVURMANIZ! Kurslarda hem tüm konuları tekrar edebilir hem de arkadaş ortamında kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Kendinizi daha rahat programlarsınız. Etüt takviyesi alabilir, rehberlikten faydalanabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise hem kursa gidip hem özel ders takviyesi almak. Bu şekilde hem özel dersin hem de kursun avantajlarından yararlanabilirsiniz. Maddi olarak durumunuz iyiyse pek çok kişinin tavsiye ettiği çalışma şekli budur.

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • EĞER KURSA GİTMEK İSTİYORSANIZ:

Gideceğiniz kursun ruhsatı mutlaka bulunmak zorundadır. Sormayı ihmal etmeyin.

Öğretmen kadrosunu öğrenme hakkınızı kullanın.

Kursta kullanılacak olan kaynak kitapları mutlaka sorun ve bu yayınla ilgili  bilgi alın.

Eğer dershaneden dönüşen okulların kurslarına katılacaksanız hangi saatlerde okulda bulunabileceğinizi, size kaç saat ayrılacağını sormayı kesinlikle unutmayın. Çünkü okul saatleriyle aynı zaman diliminde mezunların okulda bulunması yasaktır.

Pek çok kişi kullanmasa da rehberlik her zaman sizin için bulunur. Yardım almanız tavsiye edilir.

 • EĞER ÖZEL DERS ALMAK İSTİYORSANIZ:

Mutlaka kendinize güzel bir program hazırlamalısınız.

Öğretmeninizi seçerken çevreden de bilgi almanız tavsiye edilir.

Öğretmeninizle birbirinize bir tanıma süresi verin. Yolunuza devam etmeye karar verebilir veya pek de uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Eğer olumsuz düşünceleriniz varsa mutlaka ailenize bilgi verin, müdahale etmelerine izin verin.

Umarım bu sene herkes için güzel bir sene olur. Kendiniz için en doğru ve uygun kararları verir, her zaman bu kararlardan mutluluk duyarsınız. Mezuna kalmak herkesin harcı değildir, pek çok şeye rağmen gerçekten bu kararlılığı gösterebildiyseniz ne mutlu size. Bu sene hepinizin istediği yerlere gitmesi dileğiyle…

Bu benim sitedeki ilk yazım ve ilk tecrübem. Yararlı olabileceğini sanıyorum. Eğer yetersiz bulduğunuz bir yön varsa yazımda mutlaka bana yorumlarla bildirin 🙂 Bunun dışında eğer bir sorunuz varsa lütfen çekinmeden sorun, elimden geldiğince cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Bir Mezun Çıkmazı: Çözümlü Kitaplar mı kurslar mı ?” için 28 yorum

 • 17 Eylül 2016 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Teşekkür ederim peki nasıl bir program yapmalıyım çalışma sistemim nasıl olmali

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2016 tarihinde, saat 12:03
   Permalink

   Bu sizin iş rutininize ve hedeflediğiniz yere gore değişiklik gösterir. Daha detaylı vereceğiniz bilgiler faydalı olabilir.

   Yanıtla
 • 25 Eylül 2016 tarihinde, saat 18:10
  Permalink

  Merhaba bende bu sene mezun kaldim dershaneleri arastirdim genellikle 16- 18 saat arasi ders veriyolar ve 5 bin istiyolar bu para butcemizi astigi icin dershaneye gitmemeyi dusunuyorum sizin sitenizden ygs lys icin yapmis olduğunuz calisma programlarini uygulayacagim sizce zorda olsa dershaneye gitmeli miyim yoksa bu programa uyup duzenli bi sekilde evde calistigim zamanda olur mu ?

  Yanıtla
  • 25 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:55
   Permalink

   Eğer çevrende sana yapamadığın konular ve çözemedigin sorular için yardımcı olabilecek biri varsa dershane zorunluluğun yoktur. Kendin çalışarak da epey yol kat edebilirsin.

   Yanıtla
 • 3 Ekim 2016 tarihinde, saat 00:14
  Permalink

  Sen şimdi nerede okuyorsun kaçıncı sınıfsın 😇

  Yanıtla
 • 3 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Ay bende merak ettim bu kadar başarılı yazmışsın hangi okulda hangi bölümdesin ?

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 17:25
  Permalink

  Herkese sordum neredeyse ama kimse bilgilendiremedi. Ben mezuna kaldım ve iki seçeneğim var. Ya dershaneye gideceğim ya da doping hafiza nin hazırlamış olduğu paketi alacağım. Sizce ne yapmalıyım ? Hiç emin değilim ve endişelerim var. Bu sene hiç çalışmadığım kadar çalışmak istiyorum. Bu yüzden de en iyi yardımı almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir