Bakan değişti: Sınav sistemi de değişecek mi?

2.204
A+
A-
Bakan değişti: Sınav sistemi de değişecek mi?

Bir süredir Ankara kulislerinde dolaşan istifa söylentileri resmiyet kazandı. Geçtiğimiz haftadan bu yana istifa ettiği konuşulan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2018 yılında başlayan görevi dün itibariyle resmen sona erdi. Milli Eğitim Bakanının değişmesiyle birlikte Sınav Sisteminin değişmeside gündemde yerini aldı.

Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne üniversiteye giriş sisteminde ihtiyaçlar doğrultusunda birçok değişiklik oldu. Sınav sistemli değişikliklerinin altında yatan en temel sebeplerden birisi eğitim sisteminin kalitesini yükseltmek olduğundan dolayı Milli Eğitim Bakanlarının değişmesiyle birlikte üniversiteye girişteki sınav sisteminin değişmeside çok şaşırılacak bir durum olmuyor.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

1999’DA SINAV TEK BASAMAKLI HALE GELDİ

1999 yılında MEB Bakanının Metin Bostancıoğlu olmasıyla birlikte sınav sisteminde yapılan değişiklik ile artık sınavın ikinci basamağı olan ÖYS kaldırılmış ve sınav artık tek bir isim ile anılmaya başlanmıştı. Böylece ÖSS sınavı tek bir çatı altında toplanarak tek bir alanda bütünleşmiştir. Başta bu büyük bir değişiklik gibi görünse de, 98 yılından itibaren 10 kez değişen Milli Eğitim Bakanı ve görevinin başına gelen her bakanın kendi reform paketleri ile gerçek değişikliğin ne demek olduğunu deneyimlemiş olduk.

ÖSS GİTTİ YGS VE LYS GELDİ!

2010 yılında ise ÖSS kaldırıldı ve yerine iki aşamalı YGS ve LYS sınavları getirildi. Bu değişiklik ile birlikte artık adaylar YGS sınavına girecek ve belli bir puanı alan adaylar ardından LYS sınavına girmeye hak kazanacak ve sonuç olarak iki sınavı başarı ile geçen adayların puanları hesaplanacaktır. Bu sistem 2018 yılı başında yine MEB Bakanının değişmesiyle birlikte kaldırıldı.

YENİ SİSTEMİN ADI: YKS

2018 yılından itibaren İsmet Yılmaz’ın Milli Eğitim Bakanı olarak atanmasıyla beraber YGS ve LYS sistemi kaldırılarak yerine TYT ve YKS sınavları getirildi.

BAKAN DEĞİŞTİ: SINAV SİSTEMİ DE DEĞİŞECEK Mİ?

Geçmişten günümüze yukarıda saydığımız örneklerin olması, MEB Bakanının değişmesiyle birlikte “Acaba sınav sistemi de değişir mi?” sorusunu akıllara getirdi.

Şu an için YÖK ve Bakanlığın gündeminde böyle bir durum söz konusu olmasa da son dakika yapılan açıklamalar tüm durumu tersine çevirebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.