OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

ÖSYM YGS LYS Okul Birincileri Nasıl Tespit Edilir? Ders kesiminde disiplin kurulunun da görüşü alınarak alan veya dal ayrımı yapılmaksızın diploma notu en yüksek olan öğrenciler arasından öğretmenler kurulunca okul birincisi tespit edilir. Okuldan “kısa süreli uzaklaştırma” veya daha ağır ceza almış iseniz okul birincisi olamazsınız. OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

Okul birincilerinin tespiti nasıl yapılır? Liselerde okul birincisi nasıl seçilir? Liselerde okul birincisi puanı hesaplama OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

(1) Ders kesiminde, okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunun da görüşü alınarak mezuniyet puanı en yüksek olan öğrenci öğretmenler kurulunca okul birincisi olarak tespit edilir. Bütün derslerden başarılı olmasına rağmen stajını tamamlamayan öğrencilerle davranış puanı indirilmiş ve iade edilmemiş öğrenciler okul birincisi olamaz.

(2) Mezuniyet puanlarının eşit olması hâlinde son sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olan öğrenci okul birincisi seçilir.

(3) Eşitlik bozulmadığı takdirde, bir alt sınıftan başlanarak geriye doğru eşitlik bozuluncaya kadar öğrencilerin yılsonu başarı puanları incelenerek okul birincisi tespit edilir.

(4) Bu şekilde de eşitlik bozulmuyorsa son ders yılından başlanarak derslerin yılsonu puanlarına esas olan dönem puanlarının aritmetik ortalamasının ağırlıklı ortalaması alınır.

(5) Bu değerlendirme sonunda da eşitliğin bozulmaması hâlinde ilgili öğrenci ve velilerin de katılımıyla öğretmenler kurulunda kura çekilerek okul birincisi tespit edilir.

(6) Çok programlı liselerde; genel lise, imam-hatip lisesi ve meslek lisesi programları için ayrı ayrı okul birincisi tespit edilir.

(7) Mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde; meslek lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi ve Anadolu teknik lisesi programları için ayrı ayrı okul birincisi tespit edilir.

(8) Okul birincileri, okul müdürlüğünce zamanında doğrudan Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezî Başkanlığına (ÖSYM) bildirilir. OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR? OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR? OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. EDİTÖR dedi ki:

  ceza almadıysanız gitmez. Sonuçta ceza almayan kişi masum hükmündedir ve normal bireylerden bir farkı yoktur. ama siz bir daha disipline gitmemeye gayret edin 🙂

  1. Kaptan Black dedi ki:

   Başka bir okulda lise 1 de sınıfta kalınmışsa birincilik bozulur mu? Teşekkürler

  2. EDİTÖR dedi ki:

   sınıfta kalmak okul birinciliğine engel olmaz. Sonuçta aynı sınıfı ikinciye okunduğunda başarılı olan sene kayıtlara geçecektir.

 2. alime dedi ki:

  ben okul birincisiym ama bu bilgim osym uzerinden gozukur mu bugun ben sisteme girdigimde egitim bilgimlerimi guncelleyemedim ama bir kez guncellemistim o zaman da birincinin kim oldugunu hocalar daha belirleyememisti simdi bi sıkıntı olurmu acaba okul birinciligiyle ilgili

  1. Aziz dedi ki:

   nasıl öğrendiniz bizde de aynı sıkıntı var

 3. Ayşegül ? dedi ki:

  Birinciyim ??? sondan

  1. Ranza dedi ki:

   Çok komik de mi ?