YKS Baraj Puanı Değişti Mi? YKS Baraj Puanı Kaç Oldu?

YKS
373
A+
A-
YKS Baraj Puanı Değişti Mi? YKS Baraj Puanı Kaç Oldu?

YKS sınavına kısa bir süre kala baraj puanı soruları da gündeme geldi. YKS; TYT, AYT, YDT olmak üzere 3 oturumda gerçekleştirilecek. Üç oturumun tamamlanması ve sonuçların açıklanması ardından tercih süreci başlayacak. Baraj puanına ulaşan adaylar, tercih hakkına sahip olacak. Peki, YKS baraj puanı değişti mi? Güncel baraj puanı hakkındaki tüm detaylar yazımızda..

26-27 Haziran tarihinde yapılacak YKS sınavına kısa bir zaman kaldı. Üniversite hayali kuran milyonlarca aday sınava hazırlık yaparken öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında YKS baraj puanın kaç olduğu geldi. Geçtiğimiz yıl üniversite sınavına girecek öğrencilerin pandemiden en az şekilde etkilenmesi için ÖSYM sınavlarda değişikliğe gitmişti. YKS baraj puanı 170 olurken TYT sınavı için baraj düşürülmüştü. Peki 2021 yılında YKS baraj puanı kaç olacak?

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Önlisans veya lisans programı tercihinde bulunacak adayların baraj puanına ulaşması gerekiyor. YKS oturumları AYT, TYT ve YDT’den alınması gerekenler azami puanlar ÖSYM’nin yayınladığı 2021 YKS kılavuzunda yer alıyor.

BARAJ 150 PUAN

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

LİSANS İÇİN 180 PUAN GEREKİYOR

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır.

Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan) olması gerekmektedir.

OBP BAŞARI PUANI YERLEŞİMLERDE ETKİLİ OLACAK

Ortaöğretim başarı puanı, öğrencilerin tercihlerinde puanlarına eklenecektir. OBP puanını öğrencilerin lise eğitimleri boyunca aldıkları dönem sonu notları belirlemektedir. Dört yıl boyunca alınan notların ortalaması oluşturularak diploma puanı ortaya çıkar. YKS sınavında ise ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250 en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Lise eğitiminde 100 üzerinden alınan diploma notu 5 ile çarpılarak OBP puanı hesaplanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.