Ygs Lys Şartı Olmadan Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim

Ygs Lys Şartı Olmadan Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim

Ygs Lys Şartı Olmadan Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim

 

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

 

Ülkemizde yıllardır eğitimde uygulanan sınavlar, öğrencileri olumsuz etkiliyor. Bu sınavların adı, zaman içerisinde değişse de sistem hep aynı. Bir öğrenci üniversite eğitimi alabilmek için YGS ve LYS sınavlarına hazırlanmaya, neredeyse 9. sınıftan başlıyor ve 12. sınıfın son günlerine kadar bu çalışma devam ediyor. Bu çalışmada kendisine yararlı olacak bilgilerin yanında asla işine yaramayacak bilgileri de öğrenmek zorunda olan öğrenci, bunca çabanın sonunda maalesef üniversiteyi kazanamayabiliyor.

 

Türkiye’de yaşanan bu durum birçok öğrenciyi yurt dışında eğitim olanaklarını değerlendirmeye yönlendiriyor. Bu yönelim doğrultusunda Ukrayna üniversiteleri son derece önem kazandı. Çünkü bu ülkede eğitim almak, herhangi bir sınava bağlı olmadığı gibi 1500 ve 3500 USD arasında değişen son derece uygun fiyatlarla öğrencilere sunuluyor. Üstelik bu ülkede eğitim veren üniversiteler, Avrupa Birliği üniversiteleri tarafından denk olarak kabul edilmektedir. Yani sizler Ukrayna’da eğitim aldığınızda, diplomanız ülkemizde ve diğer ülkelerde de geçerli sayılacaktır.

 

Bir Avrupa ülkesi olan Ukrayna’da üniversite okumanın size sağlayacağı pek çok avantaj var. Şimdi hep birlikte bu avantajların neler olduğuna göz atalım:

 

İşte Ukrayna Üniversitelerini Seçmeniz İçin 13 Neden

 

 1. Günümüzde Ukrayna’da eğitim vermeye devam eden 312 tane üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin tümünde alanında büyük başarılara imza atmış akademisyenler çalışmaktadır.
 2. Bu ülke üniversitelerinden hak kazanılan diplomalarda tüm Avrupa ve ülkemiz için denklik onayı bulunmaktadır.
 3. Yurt dışı eğitimi için çok büyük ücretler ödendiği bilinmektedir. Fakat Ukrayna için bu durum söz konusu değil. Çünkü burada ödenecek olan yıllık üniversite harç bedeli 1200 ile 3000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Yani kaliteli eğitimi ucuza alabileceksiniz.
 4. Eğitim ücretleri olduğu kadar burada yaşam da ucuz. Öyle ki burada aylık 200 veya 300 dolar para ile rahatlıkla geçinebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, bu ücretin içerisinde konaklama dahil değil.
 5. Burada bir üniversiteye girmek için zorlayıcı sınavlardan geçmenize gerek yok. Sadece lise diploması ile üniversiteye kayıt yaptırmanız mümkün.
 6. Bu ülkede eğitim için alacağınız vizelerde asla sorun yaşamazsınız. Konsolosluk tarafından eğitim vizeniz hemen verilecektir.

7.Bu ilkenin kültür ve sanata verdiği önem ve kültürel etkinliklerin yoğun olması kendinizi geliştirmenize olanak sağlar.

8.Odessa, Kharkiv gibi şehirler kelimenin tam anlamıyla bir öğrenci şehridir ve bu şehirlerde eğitim dili Rusça olduğundan dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça’yı öğrenmeniz mümkün.

 1. Sağlık ve tıp alanlarında bir bölüm okuyacaksanız İngilizce eğitim seçeneği mevcut.
 2. Bu ülkede ırkçılık gibi sorunlar olmadığından güvende hissedersiniz.
 3. Ülkemizden Ukrayna’ya turistik vizeler kalktığı için aileniz ve yakınlarınız sık sık ziyaretinize gelebilir.
 4. Ukrayna’ya 150 TL’ye bile uçak bileti bulunabiliyor.
 5. Ön Lisans mezunları Lisans tamamlama programları ile Ukrayna’da eğitime kabul edilmekteler.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.