Eşit Ağırlık (TM) Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler

Sinem Esra DÖNGÜL

TOBB Psikoloji

Sevgili ÜniversiteGO ailesi,

Geleceğimizi belirlemede büyük payı olan bir sınava hazırlanıyoruz. Bunun için bu süreçte bazı kaygılar yaşıyoruz. Bu kaygılarla başa çıkmak aslında çok zor değil. İhtiyacımız olan tek şey: BİLİNÇ.Alanımız TM. Aslına bakarsanız TM, düzenli çalışıldığında emeğinizin karşılığını daha kolay alabileceğiniz bir alandır. Şimdi dilerseniz kafamızdaki “Çalışacağım ama nasıl?” sorusuna cevap vermeye çalışalım.Ben bir farklılık yaratıp öncelikle ne yapmamamız gerektiğinden bahsedeceğim.

 • SİSTEMLER DEĞİŞİR,SEN ÇALIŞMAYI BIRAKMA! Seni anlayabiliyorum, yepyeni bir sınav sistemi ile başa çıkmaya çalışmak seni biraz geriyor olabilir ama unutma ki yeteri kadar emek verirsen mutlaka karşılığını alacaksın.Sınavın adı her ne olursa olsun!
 • Sınav değişiyorsa herkese değişiyor. Dolayısıyla “Sistem de değişti,ne yapacağım ben şimdi?” diye düşünerek kendini üzmek yerine “Ne yapabilirim?” e odaklanmalısın.
 • Çalışmalarını asla ve asla “yarın daha çok çalışırım.” diyerek erteleme.
 • Denemelerim kötü geliyor diye üzülme.Seni başarıya götürecek şey zaten yanlışların(gerçek sınav dışında tabiî ki :)) yanlış yapa yapa doğruları öğreneceksin ki başarılı olasın.

1.TÜRKÇE-EDEBİYAT
• Öncelikle günlük parçada-cümlede-sözcükte anlam sorusu çözmeliyiz muhakkak. Dil bilgisini iyi halletmeliyiz. Artık sorular karma dil bilgisi şeklinde soruluyor genellikle.Bu sebeple her konuya hakim olmak gerekiyor. Edebiyat ise YKS’de karşımıza çıkıyor. Gözün korkmasın, edebiyatta pek çok eser ve yazar var ama ÖSYM’ce sorulanların çoğu daha tanıdık yazarlar. Bir bölümü de kıyıda köşede kalmış eserler,onlar da elemek için soruluyor. Edebiyat için bol kitap bitir, bol deneme çöz.Göreceksin ki bir süre sonra eserleri tekrar göre göre zaten öğrenmiş olacaksınız. Sanılanın aksine edebiyat ezber dersi falan değil, okuyup anlama ve uygulama dersidir.

2.) MATEMATİK
• Matematikle ilgili üç temel sorun vardır.
1- “Temelim yok!”
Çözüm basit. Piyasada bulunan Matematik temeli atmak için özel hazırlanmış kitapları alıp bir güzel çözeceksiniz ve bilemediklerinizi mutlaka bir bilene sorup öğreneceksiniz. Yayınevi önerisi sormak için pek çok mail almaktayız ama maalesef yayınevi ismi veremiyoruz. Kitapçınıza gidip bu tarz kitapları soruşturursanız bulabilirsiniz. Sonrası mı? Bol bol pratik.
2- “İşlem yeteneğim zayıf!”
Adı yetenek olsa da bu iş bol pratiğe bakıyor. Siz soru çözdükçe işlem yeteneğiniz gelişecektir.
3- “Bilmemekten değil,dikkatsizlikten gidiyor bu sorular hep!”
Böyle bir sorununuz varsa eğer çözdüğünüz her soruyu tek soruluk bir sınavın sorusuymuş gibi çözün. Böyle düşünün ve soruyu dikkatle okuyun,işlemleri sakince ve dikkatle yapın.

3.) GEOMETRİ
Geometri görme işidir. Peki nasıl açılacak bu gözler? Mesela öyle bi hale gelmelisiniz ki, bir üçgende dik açıdan inen bir doğru eğer hipotenüsü iki eşit parçaya bölüyorsa aklınıza hemen muhteşem üçlü gelmeli.Bu da pratik yapmaktan geçer. Onun dışında analitik geometri bana göre bi tm’cinin daha rahat yapabileceği bir bölüm. Çünkü formülleri ezberleyip soruda uygulayacaksınız.

4)COĞRAFYA
Coğrafya konuyu iyi kavramanızı ve bol test çözmenizi gerektiriyor. Şunu da belirmek istiyorum ki sadece tanımları bilmek yeterli değil çünkü Coğrafya gününüzün her anında. Hava durumu izlerken yanınızda, yolculuk yaparken dağda,taşta,ağaçlarda. Coğrafya her yerde. Bu sebeple günlük yaşamınızla öğrendiklerinizi bağdaştırırsanız işiniz kolaylaşır. Ayrıca coğrafya çalışırken haritayı kullanın lütfen. Hangi dağ nerede,hangi plato hangi bölgede bilin
Çünkü haritalı sorular da gelebilir her iki sınav türünde de.

HEM TYT HEM YKS BİR ARADA NASIL GİDECEK?

Gayet güzel gidecek, sadece planlı ve programlı çalışmanız gerekiyor. Önceki sınav sisteminde önünde YGS varken bazen doğru düzgün LYS’ye odaklanılamıyordu psikolojik olarak ama bu sistemde kendinizce,temelinize uygun bir çalışma programı ile TYT ve YKS’ye bir arada çalışabilirsiniz. TYT’nin etkisi %40 iken YKS’nin %60. Oranlar hangi derse ne kadar daha çok çalışmanız gerektiğini açıkça söylüyor aslında. Yapmanız gereken şey sadece sabretmek,sürekli ve verimli çalışmak.

Kolaylıklar dilerim!

Sizler içinhazırladığımız çalışma programı için tıklayınız
Bu Yazılarımıza da bakın :
1)

 

 

 

2)

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Eşit Ağırlık (TM) Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler” için 30 yorum

 • 28 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:18
  Permalink

  Ben TM’ciyim ama mesela ilk gün olan Tm sınavına sonra da ikinci gün olacak dil sınavına da girebilir miyim ?

  Yanıtla
  • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 09:54
   Permalink

   TM ve DİL sınavı aynı gün ama sabah TM ye öğleden sonra DİL sınavına girebilirsiniz

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:27
  Permalink

  Arkadaslar tm ciyim alabileceginiz soru cozumu yapilan bir whatsapp grunu varmi

  Yanıtla
  • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:14
   Permalink

   0538 555 0639 bu benimki beni ekle kardeşim bir kaç kişi daha bulup bişiyler yaparız

   Yanıtla
 • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  Felsefeyi neden ygs de çözeceğiz 9 ve 10. sınıfta felsefe görmedik

  Yanıtla
  • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:53
   Permalink

   ygs de felsefe dersi oluyor , sosyal bilimler içerisinde

   Yanıtla
 • 29 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  Allah razı olsun şu an kafamı toparlamış durumdayım, insan neye çalışması gerektiğini bilmeyince daha çok stres oluyor maalesef. Yazı çok yararlı oldu benim için

  Yanıtla
 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  ŞU ANDA 10. SINIFIM VE BİR TM ÖĞRENCİSİYİM YAZIMI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİM DOKUZUNCU SINIF TEMELİM PEK SAĞLAM DEĞİL 10. SINIFIM GÜZEL AMA UNUTMAYA BAŞLIYORUM YAVAŞ YAVAŞ ÇÜNKÜ DÜZENLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTMEDİM AMA BU YAZ EN AZINDAN YGS MATEMATİK ÇALIŞIP BİRDE TÜRKÇE VE BOL BOL KİTAP OKUYUP BİRAZ OLSUN FARKI KAPATMAK İSTİYORUM SİZCE NE YAPALIYIM ??

  Yanıtla
 • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 21:53
  Permalink

  10.sınıfım 450 puanlık bi anadolu lisesinde okuyorum (tm seçtim seneye için).
  4 dönemdir teşekkür dahi alamıyorum. Liseye geçene kadar çok başarılıydım. Lise ben ve ailem için hayal kırıklığı oldu. Ders çalışma isteğim yok, sürekli geçiştiriyorum. Dilim çok iyi ancak mesleklerinin az olmasından dolayı dil seçmedim ancak hala geçebilirim. Sizce dil seçmemekle hayatımın hatasını mı yaptım ?

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:34
   Permalink

   gastronomi bölümünün önü açık ygs ile bile girebilirsin onun dışında sakın iletişim bölümü seçme derim en fazla işsizlik oranı olan fakülteye sahip ,yabancı dilin de gelişti mi otellerde bile çalışabilirsin(Gastronomi 2.senem benim yemek yapmaktan zevk alıyorsan tavsiye ederim)

   Yanıtla
   • 12 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:36
    Permalink

    ne okudun derin,ben şuan TM okuyorum ve gastronomi okumak istiyorum ama TS’ye geçip gastronomi seçmek istiyorum oda olmuyor çünkü okulumda TS sınıfı açılmadı TM’den mi gastronomi kazandın TS’denmi ?

    Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:57
  Permalink

  HOCAM YGSEYE BU SENE GIRICEM SAYISALDAN HIC TEST COZEMIYORUM O KADAR CABALAMAMA RAGMEN BI SONUÇ ALAMIYORUM

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:53
  Permalink

  hocam benımdee sizden rıcam ben bu sene loıse sonum ve ygsye bır ay kakla daha yenı calısıyom ozguvenım hıc yok ygseyı bıle asamıcagımdan kkorkuyorum hedefımde hemsırelık ama sayısalda sıfırım lutfen bana yardımcı olun

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  Ben daha 10.sınıfım az kaldı

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  ben tm yim ama lys de mf ye girmek istiyorum bu mümkün mü istediğim bölüm mf 4 den alıyor da

  Yanıtla
 • 7 Ocak 2017 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  11.sınıftayım mf bölümündeyim ama tm ye geçmek istiyom

  Yanıtla
  • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 21:43
   Permalink

   Sen bu türkçeyle biraz zor tm okursun.

   Yanıtla
 • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  O kadar güzel yazmışsiniz ki Çok teşekkürler .. Benim gibi meslek lisesi mezunlarına eminim çok yararlı olmuştur

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2016 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Lise hemşirelik mezunuyum fakat lys dil sinavina gireceğim ygsde sayısaldan girmek zorunda mıyım hemşirelik mezunu olduğum için ? Yoksa sözelden girsem bir şey fark eder mi ?

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2016 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  Yeni müfredata uygun mudur ?

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2016 tarihinde, saat 00:50
  Permalink

  Yeni mufredat please hocam….

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2016 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Hocam Merhabalar Kolay Gelsin.Hocam bende LYS’ye 2 Yıl sonra girecem inşaAllah ama daha çalışmalara başlamadım.Lise3e geçtim ve yapamam edemem gibi korkularım var.Eşit ağırlık bölümü lise3.sınıftayım.Ben hukuk bölümünü istiyorum.4 yıllık kazanmak istiyorum.Ama içimde özgüven yok o konuda ne yapmalıyım hocam cevaplarsanıza sevinirim hayırlı günler…

  Yanıtla
  • 19 Mart 2017 tarihinde, saat 16:53
   Permalink

   AYNI BENDE SENİN GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

   Yanıtla
 • 8 Eylül 2016 tarihinde, saat 01:50
  Permalink

  Merhaba hocam yazılarınızı okudum ve çok güzeller teşekürler sizé birsey sormak istiyorum ben sözel öğrencisiyim ve bu sene sinava girdim fakat tercih yapmadim zaten hicte calismadim 1 sene kaybettim ama ben bunu kazanc olarak goruyorum cunku kendime bi yol cizdim bana yardim edermisiniz sayısalım yok 0 diyebilirz suan antremanlarla mat 1 çözuyorum ve iki tane aldım aynı kitaptan ikisinide çözuyorum hedefim pdr koydum ve çok istiyorum sizce olur mu fazlasıyla gayret göstermeye hazırım fakat günde kaç saat ve nasıl çalışmalıyım cevap verirseniz çok ama çok mutlu olurum şimdiden teşekürler

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:55
   Permalink

   Tamamiyla beni anlatmışsınız 1 ay sonra ygs sınavım var fakat sayisalim 0 bende tercih yapmamayi düşünüyorum ve PDR istiyorum fakat pdr icin TM gerektigini biliyorum umarım hersey istedigimiz gibi olur. Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 • 2 Eylül 2016 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  çalışma programı yeni müfredat mı

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2016 tarihinde, saat 13:04
  Permalink

  Hocam birşey rica edecektim sayısal öğrencisiyim önerdiğiniz aşamaları da yerine getriyorum. Gerçekten faydalı oldu benim için .ayrıca kardeşime de çok yardımcı oldunuz TM grubunda o sizden ricam sayısalcılar içinde küçük tüyolar veren bir makale yazarmısınız.

  Yanıtla
 • 1 Haziran 2016 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  Yeni müfredata göre çalisma programi yayınlar misiniz 2017 ygs de mufredat konular degisti ve burdakiler eski konular sanrsam yardimci olur musunuz?

  Yanıtla
  • 2 Haziran 2016 tarihinde, saat 04:00
   Permalink

   En kısa zamanda güncelleyeceğiz

   ÜniversiteGO

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir