ÖSYM Başvuru Kılavuzunu Yayınladı! İşte Yapılan Değişiklikler

24
1294

2017 ÖSYS Kılavuzu an itibari ile ÖSYM’nin sitesinde paylaşıma açıldı. ÖSYM kılavuzun yanı sıra yapılan değişikler içinde bir açıklama metni paylaştı. İşte 2017 yılında yapılacak olan değişiklikler!

 • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
 • Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
 • LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
 • LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
 • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
 • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
 • Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.
 • YGS ücreti 60 LYS ücreti 40 TL olarak arttırıldı

24 YORUMLAR

 1. Heves zaten azdı sonra ise bu eğitim sistemi bravo. Sonra kimse demesin öğrenciler neden başarısız. Ayakta alkışlıyorum bu eğitim düzeyini duzenleyn kişi.

 2. boşuna meslek lisesi okuyoruz hiç bi avantajı kalmadı hem temel dersler görmek yerine alan dersi görelim biz yetmedi herkes ygsye çalışırken son sene stajda gereksiz getir götür işleriyle ugraşalım ve aynı sınava girelim sonra bu meslek liselerinin performansı niye kötü bu sene mezun olacak arkadaşların %90 ından fazlası yerleşemicek. Madem ygs ile yerleşicez o zaman temel dersleri de koyun en son 9 da gördük o da yarım yamalak bu sene de staj nedeniyle 2 gün okuldayız o da yazılıysa geçip gidio.!! bide yetmezmiş gibi ücrette artmış.

 3. yani diyorlar ki okuyup mokumayın evlenin bu nedir ya insanın okuyacagı varsa da okumaz mezuna kaldım bilseydim böyle degişiklik olucagını sınavsız geçişimi kullanırdım kafam rahat olurdu ne halta sebep kaldıysam ztn

 4. Para mı basıyoruz ya biz parası olan girmesin mi sınava 3 milyon kişi girdi kpssye oraya 55tl yatırdık açtıkları kadro 151 memur alımı 4 kişi sadece bunun içinmi verdik o parayı . Bide buna mı yatıralım zam zam zam yeter ….

 5. Para mı basıyoruz ya biz parası olan girmesin mi sınava 3 milyon kişi girdi kpssye oraya 55tl yatırdık açtıkları kadro 151 memur alımı 4 kişi sadece bunun içinmi verdik o parayı . Bide buna mı yatıralım zam zam zam yeter ….

 6. Lys 1 Matematik testi yer alıcaktır maddesi ne anlama geliyor ? 30 soru geometrinin kalkıp yerine matematik mi eklenmesi demek yoksa geometri ve matematik katsayıları eşitlendi mi demek oluyor ?

 7. Meslekte okuyanları küçümsüyorlar. Amela muamelesi yapıyorlar. Keske düzgün okula gitseydim. Adana’da en puanı coğu anadolu okullarından yüksek okuduğum okul ama kültür dersi yok. Yetmezmis gibi staj yapıyoruz. ( Bilgisayar okuyorum matematik yok )

CEVAP VER