Müfredat Değişikliği Nasıl Etkiler? İyi mi? Kötü mü?

16
1247

Mustafa Fatih DÜNDAR – KTO Karatay Tıp Fakültesi

Mesajlar, yorumlar,twitler herkesin aklında aynı soru Müfredat Değişikliği bizleri nasıl etkileyecek ? Bu yazıyla beraber aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulacaksınız

Müfredat değişikliğinin neredeyse tamamı sayısal derslerde yapıldı.Bu da demek oluyor ki YGS LYS’de 2017 den itibaren sayısal sorularda değişecek.Soruların tarzının değişmesi muhtemel çünkü konular değişiyor,konu içerikleri de değişiyor.Şöyle diyebiliriz bir konuda bilgi soruyorlarsa artık o konudan yorum sorabilirler.

Bu değişiklik bazı adaylar için iyi bazı adaylar için kötü oldu aslında Kimi diyor kolay iyi olur,kimi diyor kolay bana iyi gelmiyor.Asıl olan mesele şu kolaysa herkese kolay,zorsa herkese zor.Yıllarca üniversite adaylarına bir çok konu ve bir çok alt konu yüklemesi yapılıyordu.Bir çok konun kaldırılması veya konunun hafifletilmesi yeni adaylara bir kolaylık getiriyor.

Dünyanın büyük ülkelerine baktığımızda lise müfredatları bizim önceki müfredat kadar ağır değil.Yani Avrupa ülkeleri,Amerika ve Kanada eğitimine doğru bir eğilim var diyebiliriz müfredat değişikliğinde.Bu değişiklikler,hafifletmeler sınavları yoruma doğru kaydıracak gibi görünüyor.Çünkü bir çok Avrupa ülkesi müfredatı ve sınavı yoruma yönelik ,biz de ise YGS yorum,LYS bilgi ağırlıklı sınavlardı şimdiye kadar. İleride ki sınavlarda ÖSYM ve MEB’in daha fazla yoruma yönelik sınav hazırlayacağı muhtemel.Ancak şu da unutulmamalı ki Türkiye Eğitim Sistemi şu zamana kadar  bilgiye dayalı olması kolay kolay ve aniden tamamen yoruma yönelik sisteme geçilemeyeceğinin bir belirteci.Bu değişim kademe kademe olacağı için siz çalışırken bilgi odaklı ve yorum beceriniz gelişterecek soru ve denemelerle çalışın.

16 YORUMLAR

 1. Bilgilendirme için teşekkürler sormak istediğim başka bir soru daha var.
  Eskiden sadece 9.sınıf ortak okutulurdu 10. sınıfta alan seçimi yapılıyordu fakat şimdiki 11. sınıflar 9. ve 10. sınıflar ortak okutuldu daha sonra alan seçimi yapıldı.Bu uygulamaya bakılarak 2017 YGS de öğrenciler 9 ve 10. sınıflardan mı sorumlu tutulacak ? şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  • Eğer tüm lise öğrencileri 10.sınıf müfredatı aynı ise evet YGS de çıkabilir.Ancak bu konu da büyük bir belirsizlik var.Ösym müfredat neyse onu sorarım diyor.

 2. Sitenin iletişim kısmı aktif değil. Bu nedenle buraya yazmak zorunda kaldım. 2017 müfredat değişikliğini ilk olarak sizin sitenizde gördüm. Bundan dolayı teşekkür ederim. Ancak şu konu kaldırıldı, şu konu eklendi diyeceğinize, bütün dersler için yeri müfredata göre hem YGS hem de LYS konularını tablo halinde yayınlarsanız biz de kendimizi ona göre ayarlayabiliriz. Şimdiden teşekkürler

  • İletişim kısmı aktifleşene kadar facebook üzerinden bize ulaşabilirsiniz 🙂
   Biz teşekkür ederiz 🙂
   Facebook sayfamızda liste olarak yayınladık bakabilirsiniz.İyi günler

 3. müfredat demişken hocam ben 12.sınıfa geçtim meslek öğrencisiyim yatay geçiş kalktımı vede meslek lisesinden mezun olan öğrenciler ek puan veriliyordu kalktı mı ?

CEVAP VER