LYS Açık Uçlu Soru Örnekleri Yayınlandı !

18
32520
unigo336-280-2

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç;

“Üniversite giriş sisteminde dünyada uygulanıp, Türkiye’de denenmeyen yöntem kalmadı. Şu anda toplumun geniş kesimi bu sınavı adaletli bir düzenek olarak kabul ediyor. Sorular yüzde 100 müfredattan. Evet bazı lise türlerinde görülmeyen dersler var. Ancak, sistemin bütününde değil kısmi iyileştirmeler de yapmak gerekiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile görüşüyoruz. Örneğin deneme mahiyetinde Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) açık uçlu az sayıda soru gündeme gelebilir. Bu yıl ikinci aşamada az sayıda açık uçlu soru sorulabilir.” dedi.

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

Açık uçlu sorular; belirli bir konuda detaylı bilgi almak için sorulan sorulardır. Ne, niçin, neden, nasıl, nerede, hangi vb. sözcükleri içeren sorular bu türdendir.

Bunlara, “sistemleştirilmemiş” ya da “özgür yanıtlı” sorular da denilmektedir. Burada bir soru sorulmakta ve yanıtlayıcıya özgürce ve kendi seçtiği sözcük ve kavramlarla dilediği gibi yanıtlayabilmesi olanağı tanınmaktadır. “Bilgi” ve “sondaj” soruları genellikle açık uçlu sorular şeklinde biçimlendirilmektedir. Açık uçlu sorular, herhangi bir cevap alternatifi içermeyen, nispeten kısa sorulardır. Cevaplayıcı, genel kapsamdaki bu sorulara serbestçe cevap verir; yük daha ziyade cevaplayıcıdadır. Bu tip soruların kullanılması halinde soru sayısının sınırlı tutulması, gerekiyorsa cevaplayıcıdan açıklaması beklenen fikir ve cevapların hacmi ve sayısının belirtilmesi ve mümkünse soru formu üzerinde kodlamayı kolaylaştıracak boşluklar bırakılması iyi olur.

ÖSYM 2013 Yılında açık uçlu sorulardan oluşan bir deneme sınavı uygulamıştır. Bu sınavın sorularına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İndir (PDF)

 

18 YORUMLAR

  1. Bu devlet ogrenci okumasin die elinden geleni yapio ya biz liseye yerlesirken 3sinavdan tek sinava yani sbs ye gecti simdide secmeli sorudan acik uclu soruya gecio ya bizde sans yok ya da devlet de bi seylik var

  2. Biz deneme tahtasi miyiz? Bari şu ygs lys sınavlarini bi rahat bıraksinlar artık. Soru cesitlerini tarzlarini bi anda degistirirlerse kimse istedigi puani alamaz bu sene. Liseye geçiş sınavlarının icine ettiler tamam da üniversite sınavi ciddi bi sınav deneme tahtasi da değil.Umarim olmaz.

  3. Yapacağımızı işinizi lütfen açık uçlu sorular kaldırılsın test olsun yani herkes sinir olacak ramazanda olum biz nasıl yazacaz yapacağınızın işinizi***

  4. Gerçekten niyetlenip, emek harcayan insan zaten soruların cevabını biliyo olur ve verilen sürenin yarısına gelmeden sınavı ister havada ister karada bitirmiş olur. Bkz: ben
    Kesinlikle hakedenin önünü açacak bir uygulama muhteşem!

  5. Hocam, normal sınavın yanında ek olaraktan mı açık uçlu sınav olacak ? Çünkü baktım sadece 60 soru var. Sözelden giren bir öğrencinin sınavında (LYS) Matematik olması saçma değil mi ?

CEVAP VER