En Çok Tercih Edilen 5 Lazer Epilasyon Yöntemi

En Çok Tercih Edilen 5 Lazer Epilasyon Yöntemi

Lazer epilasyonun etkili ve hızlı sonuçlar vermesi, tercih edilme oranını da arttırmıştır. Uzun süreli şekilde inatçı tüylere veda etmek, kişiler açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Bu avantajlı durumdan yararlanmak isteyen kişiler, uzman doktorlar aracılığıyla işlem hakkında en net ve ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir. Lazer epilasyon, uzman doktor eşliğinde daha güvenilir ve etkili bir operasyona dönüşür.

Lazer epilasyonda birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemlerin seçimi yapılırken, kişilerin cilt tipleri ve tüy şekilleri oldukça önem taşır. Doğru bir şekilde tespitlerin yapılmasının ardından operasyona başlanabilmektedir. İşlem, uzman doktorlar eşliğinde acısız ve ağrısız bir yöntem olmaları ile bilinmektedir. Cilt ve kıl tipinize göre size en uygun yöntemi seçme şansınız vardır.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen, ancak hangi yöntemin kendisine uygun olduğu hakkında bilgisi bulunmayan birçok kişi bulunur. Bu kişiler doğru yönlendirmeyle kendilerine en uygun lazer yöntemini bulabilir. Kişiler, bir uzman tarafından tetkik edilmeli ve işlem bu şekilde sonuca erdirilmelidir.

Lazer epilasyon işleminde en çok tercih edilen 5 yöntemi sizler için bir araya getirdik.

1.     Buz Lazer Epilasyon Yöntemi

Buz lazer, dünya çapında en çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemlerinin başında yer alır. Bu durumun en önemli sebepleri arasında, işlemin neredeyse ağrısız ve acısız olması gelir. Diode yöntemi, dalga boyu kullanan bir sistemdir.

Buz lazer, FDA onayına sahiptir ve son derece güvenli bir sistemdir. Buz lazeri diğer epilasyon türlerinden ayıran en önemli özellik, son derece acısız olması olarak öne çıkar.

Buz lazerin sahip olduğu yenilikçi teknolojiler, lazer epilasyon sürecinin daha kaliteli geçmesini sağlar. Konforlu bir epilasyon sürecinde, ağrıyı ortadan kaldıran ICE teknolojisinden yardım alınır. Mevcut teknoloji, cilt üzerinde -3 dereceye kadar soğutma uygular. Soğutma işlemi, aynı zamanda, tüm yan etki ve riskleri de ortadan kaldırır. Buz gibi soğuk bir yapısı bulunan başlıklar, uygulama esnasında cildin rahatlamasını ve serinlemesini sağlar. Bu şekilde lazer konforu istenen seviyeye gelir.

Cihaz ütüleme tekniği alanında, patente sahiptir. Patentli teknolojik özelliği sayesinde, lazer epilasyon işlemi esnasında ağrı ortadan kalkar. İnce kıllar da dahil olmak üzere, tüm kıllarda rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda bronz tenler için de kullanım için uygunluk gösterir. Yaz ya da kış tüm mevsimlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Buz lazerin son teknoloji ürünleri incelendiğinde, Buz lazer platiniumun 3 dalga boyuna sahip olduğu görülmektedir. Lazer epilasyon işlemi sırasında genellikle, Alexandrite, Diode ve ND: YAG dalga boyları kullanılır. Buz lazer yöntemi, bu üç yöntemi bir arada buluşturur. Epilasyon alanında günümüzdeki son nokta, buz lazerdir.

2.     Diode Lazer Epilasyon Yöntemi

Diode lazerin boyu 810 nm dalga boyuna sahiptir. Kıla rengini veren pigment olan melanin tarafından emilimi oldukça düşüktür. Bu özelliğinden dolayı özellikle koyu renkli olan tenlerde kullanıma oldukça uygundur. İnce kıllar üzerinde de oldukça etkili bir performans gösterir. Ciltte derine nüfuz ederek, lazer işlemi yaptığından dolayı ağrılı bir işlemdir. İşlem esnasında ya da sonrasında kişiler ağrı ya da azı hissedebilir. Epilasyon yöntemleri arasında, daha çok koyu ve ince kıllarda tercih edilmektedir.

Ağrı hissini en aza düşürmek adına, günümüzde ütüleme yönteminden faydalanan diode epilasyon cihazları üretilmiştir. Ütüleme tekniğinin mucidinin, Alma Lasers firması olduğu bilinmektedir. Firma, ütüleme tekniğinin patentini almıştır. Bununla birlikte, birçok lazer firması bu yöntemden etkilenerek ütüleme tekniğine benzer yöntemler geliştirmiştir.  Ütüleme yöntemiyle uygulanan diode lazer yöntemleri, geleneksel şekilde uygulanan diode lazer yöntemlerine göre daha düşük ağrı eşiğine sahiptir.

Diode epilasyon yöntemleri, buz lazer gibi tamamen ağrısız yöntemler değildir. Ancak kıl yapınıza ve ten renginize göre bu işlemi seçebilirsiniz.

3.     Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi

Alexandrite lazer dalga boyları, yaklaşık olarak 755 nm dalga boyuna sahiptir. Kıllara rengini veren melanin pigmenti, bu dalga boyuna sahip olan ışınları oldukça hızlı şekilde emer. Koyu renkli kişilere uygulanan epilasyon işleminde, Alexandrite kullanımı tercih edilmez. Bronzlaşan ten de Alexandrite epilasyon yöntemi için uygun değildir.

İlk aşamada, bronzlaşan tenin bir süre içinde açılması beklenir. Güneşle olan temasın ardından, yaklaşık olarak 1 ay daha beklenmesi gerekir. Özellikle yaz aylarında, bu durum zorlayıcı olabilir.

Günümüzde bu tür zorlukların ortadan kaldırılması adına, Alexandrite lazer epilasyon cihazına ek olarak, Diode ya da ND:YAG lazer cihazları da kullanılmaktadır. Başka bir dalga boyuna sahip cihazın da kullanılması, işlemin daha acısız ve ağrısız geçmesine katkıda bulunur. Bu lazer epilasyonun dezavantajları arasında, koyu ve ince kıllarda etkili olmaması bulunur. Açık tenlerde daha kalıcı sonuçlar verdiği görülmektedir.

Ayva tüylerini aktif hale getirebildiğinden dolayı, yüz ve çevresinde kullanımı uygun görülmektedir. Alexandrite epilasyon yöntemi uygulama esnasında, kriyojen gazına ek olarak hava soğutma cihazları da kullanılmaktadır. Bu şekilde ciltte etkili şekilde soğutma işlemi uygulanır. Bu alanda genellikle Clarity benzeri hava soğutma cihazları tercih edilmektedir. Bu şekilde, daha kısa sürede etkili sonuçlar alınabilir.

4.     Nd:YAG Lazer Epilasyon Yöntemi

Nd:YAG epilasyon yönteminde, dalga boyları yaklaşık olarak 1064 nm dalga boyuna sahiptir. Lazer epilasyonları içinde en derine nüfuz eden lazer yöntemi Nd:YAG lazer yöntemi olarak bilinmektedir. Derine nüfuz etme oranının oldukça yüksek olmasından dolayı, en ağrılı ve acılı lazer yöntemi olarak bilinmektedir.

Kıllara rengini veren melanin pigmentinin emilimi, bu yöntemde oldukça düşüktür. Bu açıdan, bronz tenlerde dahil olmak üzere tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Daha çok yaz aylarında kullanıldığı görülen bu yöntem, en fazla bronz tenlerde kullanılmaktadır.

ND:YAG epilasyon yöntemi, lazer epilasyonları arasında tamamlayıcı bir yöntem olarak bilinmektedir. Yaz aylarında daha sık kullanılması, diğer epilasyon yöntemlerine destek amacıyla kullanılmasından ötürüdür. Tek başında bu yöntemi kullanmak yerine, günümüzde klinikler Clarity lazer cihazlarına ek olarak bu lazer sisteminden faydalanmaktadır.

5.     IPL Epilasyon Yöntemi

IPL epilasyon yöntemi, daha çok güzellik salonlarında kullanılmaktadır. Güzellik salonlarında, yasalar gereğince lazer cihazlarının kullanımı yasaktır. Bu nedenden dolayı, IPL cihazları ile epilasyon işlemi yapılmaktadır.

IPL, epilasyon cihazı değildir. IPL ile lazer epilasyon birbirinden farklıdır. Etki alanları benzer olsa da sahip oldukları teknolojiler birbirinden tamamen farklılık gösterir. IPL yoğunlaştırılmış bir ışık teknolojisine sahiptir.

Lazer ışınları gibi doğrusal şekilde yayılım göstermez, saçılarak yayılır. Bu nedenden dolayı, cilt üzerinde yan etkiler gösterme ihtimali oldukça yüksektir. Lazer gibi tek bir dalga boyuna sahip olmadığından dolayı, belli aralıklarda kalan bant ışık enerjisi tercih edilmektedir. IPL epilasyonun sonuçları incelendiğinde, lazer uygulamalardaki kadar kalıcı olmadıkları görülür. Etki alanı da oldukça düşüktür. Bu nedenlere bağlı olarak, kişiler daha çok lazer epilasyonları tercih eder.

Lazer epilasyon yöntemlerinin en çok tercih edilenleri bu şekilde sıralanabilir. Cilt tipinize uygun olarak, cildinize birbirinden farklı lazer yöntemi uygulanır. Lazer tercihlerinizde öncelikle mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yaşanabilecek yan etki ya da riskler, henüz tedaviye başlanmadan önce net şekilde görülmelidir. Bu şekilde, daha sağlıklı bir tedavi süreci geçirmeniz mümkün olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.